Reklama

Fala zwolnień grupowych zalała Podkarpacie!

Opublikowano:
Autor:

Fala zwolnień grupowych zalała Podkarpacie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia do 8 października 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 2962 pracowników. Na Podkarpaciu w końcu września 2020 roku zarejestrowanych było 85,4 tys. osób bezrobotnych.

Do dnia 30 września 2020 roku wręczono wypowiedzenia 2 351 pracownikom tj. zrealizowano 79,4 proc wszystkich zgłoszeń. Wśród pracodawców zgłaszających do Powiatowego Urzędu Pracy zwolnienia nadal najczęściej pojawiają się podmioty z branży motoryzacyjnej i lotniczej. 

- Ograniczenia i utrudnienia związane z podróżami w dobie pandemii określają poziom popytu w tych segmentach rynku, które dotyczą komunikacji pasażerskiej indywidualnej i zbiorowej. Na trudną sytuację w tym sektorze nakłada się również spadek popytu, wynikający ze spowolniania gospodarki następującego w cyklach dekad.


- tłumaczy Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.


CZYTAJ TAKŻE:

Doniesienia z Podkarpacia


Budowlańcy i turystyka 

Jak wynika z obserwacji rynku pracy, pandemia nie odcisnęła znacząco swojego piętna w takich sektorach jak budownictwo czy turystyka, które wcześniej były prognozowane jako znaczący spadek. Osoby chętniej pozostawały w kraju, spędzając urlop na miejscu, z powodu ograniczeń w podróżowaniu do niektórych państw.

- COVID-19 nie zaszkodził również skali sprzedaży w produktach pierwszej potrzeby i żywnościowych. Jednakże na poziom eksportu, szczególnie w kierunku wschodnim, mają wpływ cła zaporowe czy inne rozwiązania prawne, przyjęte przez kraje docelowe.


- dodaje Krzysztof Powrózek.


CZYTAJ TAKŻE: 

Osiem wieżowców tuż przy stadionie Resovii Rzeszów


Redukcja zwolnień

Niektóre firmy musiały na spadek popytu na komponenty i produkty z regionu zareagować dostosowaniem poziomu produkcji do zmienionych warunków na rynku. Inne zareagowały pozyskaniem nowych kooperantów i rynków zbytu, co dotyczyło tylko jak na razie nielicznych branż, takich jak zaawansowane systemy sterowania czy elementy tzw. wykończeniówki dla budownictwa, zaawansowanej obróbki metalu i sprzętu gospodarstwa domowego. 

- W efekcie niektórzy pracodawcy zdecydowali się wycofać planowane redukcje w całości lub części, co spowodowało redukcję zgłoszeń zwolnień o 1 362 miejsc pracy - to jest o ok. 32,1 proc. ogółu zgłoszeń. Istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii jest rządowa Tarcza Antykryzysowa. 

– mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. 

Na Podkarpaciu do końca września 2020 roku zarejestrowanych było 85,4 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do sierpnia br. (86,3 tys. osób) liczba bezrobotnych spadła o ok. 0,9 tys. osób. Prognozowana stopa bezrobocia w końcu września 2020 roku może wynieść 8,9 proc, czyli mniej o 0,1 proc niż w końcu sierpnia 2020 roku. GUS nie ogłosił oficjalnych danych na dzień 30 września 2020 roku. Dane z reguły są dostępne pod koniec następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE