Reklama

Reklama

Edmund Książek obchodzi 95. urodziny. To kapitan AK spod Dębicy

Opublikowano: ndz, 31 sty 2021 13:30
Autor: | Zdjęcie: UM Dębica

Edmund Książek obchodzi 95. urodziny. To kapitan AK spod Dębicy - Zdjęcie główne

foto UM Dębica

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Edmund Książek z powiatu dębickiego kończy 95 lat. Mieszkaniec Podkarpacia był kapitanem Armii Krajowej.

Dębica świętowała 95 urodziny kpt. Edmunda Książka. Mieszkaniec powiatu dębickiego został przyjęty przez burmistrza Dębicy oraz jego zastępców.

- Dziękujemy za nieustanne świadectwo patriotyzmu, zaangażowanie w sprawy Ojczyzny oraz niestrudzone poświęcenie i służbę. Pana bohaterska postawa w okresie niemieckiej okupacji, zaangażowanie na rzecz środowiska AK oraz całokształt działalności dla naszego miasta sprawiają, że stanowi Pan wzór postaw i wartości moralnych dla młodego pokoleni

- powiedział wiceburmistrz Maciej Małozięć.

Kapitan Armii Krajowej urodził się 29 stycznia 1926 r. w Głobikowej (powiat dębicki) jako syn Józefa i Marii z domu Jędrzejczyk. Naukę w szkole powszechnej w Głobikowej przerwał w momencie wybuchu wojny. Następnie uczęszczał na tajne komplety w szkole w Gumniskach, siedzibie komendy Obwodu ZWZ-AK

Od stycznia do września 1944 r. był żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie AK. W czerwcu 1944 r. brał udział w odbiorze i zabezpieczaniu zrzutów powietrznych w rejonie Małej, natomiast od 28 lipca 1944 r. walczył w akcji "Burza" na terenie Obwodu AK Dębica. Był zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach "wzmożonej działalności dywersyjnej", następie przedostał się na teren Dolnego Śląska, gdzie w Bardzie Śląskim ukrywał się przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którzy poszukiwali go za działalność w organizacji AK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.