reklama

Dwór Dydyńskich w Strzyżowie doczeka się renowacji. To zabytkowy budynek z XVIII wieku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Strzyżowski / strzyzowski.pl

Dwór Dydyńskich w Strzyżowie doczeka się renowacji. To zabytkowy budynek z XVIII wieku - Zdjęcie główne

Dwór Dydyńskich w Strzyżowie doczeka się renowacji | foto Powiat Strzyżowski / strzyzowski.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUmowa na realizację remontu budynku Dworu Dydyńskich została podpisana w Urzędzie Miasta Strzyżowa. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w tym podkarpackim mieście.
reklama

Zbytkowy Dwór Dydyńskich powstał w drugiej połowie XVIII wieku w Strzyżowie. W ostatnich latach budynek wymagał jednak remontu, który nareszcie dojdzie do skutku. Umowę na realizację tej inwestycji podpisała burmistrz Strzyżowa Agata Gadziała, a realizacją przedsięwzięcia zajmie się firma „mBUD” Michał Moskal z Godowej.

Co zmieni się w tym miejscu? Według zapowiedzi Urzędu Miasta i Gminy Strzyżów, w ramach projektu zostaną wykonane prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie dawnej świetności zabytkowemu budynkowi. Całkowity koszt inwestycji wynosi 960 788,98 zł, z czego aż 941 573,20 zł pochodzi z dofinansowania Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozostała część kwoty (19 215,78 zł) to wkład własny Gminy Strzyżów. Wykonawca zobowiązał się do zakończenia prac do końca lipca 2025 roku.

reklama

Murowany Dwór Dydyńskich w Strzyżowie został zbudowany około 1786 roku inicjatywą Antoniego Dydyńskiego. Budynek w stylu barokowo-klasycystycznym powstał na wzniesieniu przy ujściu rzek Stobicy i Wisłoka. Wokół już wcześniej (w XVII w.) znajdował się okazały park, a w tym samym czasie powstały także zabudowania gospodarcze. W 1926 roku dwóch doczekał się gruntownej modernizacji, w tym dobudowania od strony frontowej tarasu opartego na czterech filarach. Po II wojnie światowej (w 1969 r.) budynek ponownie odrestaurowano.

reklama

Do dziś jest to piękne miejsce i turystyczna perełka Strzyżowa. Ponadto na miejscu zachowały się pozostałości XVII wiecznego parku. W latach 1991 - 2011 znajdowało się tu Społeczne Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, a w ostatnich latach mieścił się tam Środowiskowy Dom Samopomocy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo