Collins Aerospace oficjalnie potwierdza plany restrukturyzacji zakładów w Tajęcinie i Krośnie. Firma zapowiada eliminację niektórych stanowisk pracy i deklaruje wsparcie dla zwalnianych pracowników. Trwają negocjacje ze związkami zawodowymi.
Sprawa zwolnień grupowych w Collins Aerospace, światowym producencie komponentów do samolotów pasażerskich i wojskowych, nabiera tempa. Po naszych wcześniejszych doniesieniach o planach redukcji zatrudnienia, firma przedstawiła oficjalny komunikat w tej sprawie.
Stanowisko firmy
Collins Aerospace w wydanym oświadczeniu potwierdza, że podejmuje działania restrukturyzacyjne w zakładach w Tajęcinie i Krośnie.
Aby mieć pewność, że jesteśmy w stanie jak najlepiej sprostać potrzebom naszych klientów teraz i w przyszłości, podejmujemy działania mające na celu restrukturyzację naszej działalności w zakładach w Tajęcinie i Krośnie. Jest to związane z eliminacją niektórych stanowisk. Ściśle współpracujemy z lokalnym związkiem zawodowym, aby określić kolejne kroki i pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pracownikami
- czytamy w komunikacie przedsiębiorstwa.
Zapytaliśmy firmę o szczegóły zwolnień - między innymi o dokładną liczbę pracowników, którzy stracą pracę w poszczególnych zakładach, przyczyny ograniczenia produkcji czy terminy rozpoczęcia zwolnień. Collins Aerospace odmówił jednak podania szczegółowych informacji, tłumacząc, że są one "na bieżąco negocjowane ze związkami", a "finalne decyzje jeszcze nie zapadły".
Historia sprawy
Jak już informowaliśmy, Collins Aerospace (dawny Goodrich Aerospace) 16 stycznia poinformował związki zawodowe o planach zwolnienia 126 pracowników. Związki mają 20 dni na ustosunkowanie się do tej decyzji i ustalenie kryteriów zwolnień. Według informacji przekazanych Powiatowym Urzędom Pracy w Krośnie i Rzeszowie, redukcja ma objąć 101 pracowników produkcyjnych i 25 pracowników nieprodukcyjnych.
Firma, która produkuje komponenty podwozi do samolotów takich jak Boeing, Airbus A350 czy amerykańskie samoloty wojskowe, zatrudnia łącznie 1056 osób w swoich zakładach.
Przyczyny zwolnień
Collins Aerospace w piśmie do PUP w Krośnie wskazuje na znaczne ograniczenie liczby montaży samolotów planowanych do realizacji w latach 2024-2026. To przekłada się na spadki sprzedaży i potrzebę redukcji etatów.
Wsparcie dla pracowników
Powiatowe Urzędy Pracy w Krośnie i Rzeszowie czekają na zakończenie negocjacji między firmą a związkami zawodowymi. PUP w Krośnie zadeklarował chęć spotkania z przedstawicielami Collins Aerospace, by omówić możliwości wsparcia dla zwalnianych pracowników.
Do pomocy włączył się również Inkubator Przedsiębiorczości w Krośnie. Iwona Pruchnicka, kierownik Działu Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Rzeszowie, potwierdza otrzymanie informacji o zwolnieniach grupowych, jednak szczegółowe dane o liczbie zwalnianych w poszczególnych zakładach nie są jeszcze znane.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.