reklama

Choroba nie ma wolnego - przewodnik po świątecznej pomocy medycznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Choroba nie ma wolnego - przewodnik po świątecznej pomocy medycznej - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBól gardła, gorączka czy problemy żołądkowe mogą zaskoczyć nas także w święta. Tymczasem przychodnie są zamknięte, a my nie wiemy, gdzie szukać pomocy. W takiej sytuacji mamy do wyboru kilka możliwości - od teleporady po wizytę w szpitalu. Wszystko zależy od tego, jak poważny jest nasz stan.
reklama

NFZ przypomina, że w przypadku nagłego zachorowania nie musimy czekać do otwarcia przychodni. System opieki zdrowotnej działa przez całą dobę, także w święta. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Gdzie po pomoc medyczną w święta?

Świąteczna pomoc medyczna oferuje pacjentom trzy główne ścieżki postępowania. W przypadku lekkiego przeziębienia czy stanu podgorączkowego możemy skorzystać z teleporady w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Gdy czujemy się na tyle źle, że potrzebujemy osobistego kontaktu z lekarzem, warto udać się do najbliższej placówki świadczącej takie usługi. W sytuacjach zagrażających życiu należy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.

reklama

Nocna i świąteczna opieka medyczna - co trzeba wiedzieć

Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają w dni świąteczne przez całą dobę. Nie potrzebujemy skierowania ani wcześniejszej rejestracji, by uzyskać tam pomoc. Lekarz dyżurny może przepisać nam leki, wystawić zwolnienie czy zalecić dalsze leczenie. Pamiętajmy jednak, że nie otrzymamy tu recepty na leki przyjmowane przewlekle ani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Kiedy na SOR, a kiedy wzywać karetkę?

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy powinniśmy się udać w przypadku poważnych urazów, silnego bólu czy wysokiej gorączki nieustępującej po lekach. SOR działa przez całą dobę i przyjmuje pacjentów według stopnia zagrożenia życia, a nie kolejności zgłoszeń. Karetkę pogotowia (telefon 112) wzywamy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala.

reklama

Praktyczne wskazówki na święta

Przed świętami warto sprawdzić adresy i numery telefonów najbliższych placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie wątpliwości możemy skorzystać z całodobowej infolinii NFZ pod numerem 800 190 590. Konsultanci pomogą nam znaleźć najbliższą placówkę i doradzą, gdzie szukać pomocy w konkretnej sytuacji.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo