reklama

Siedem placówek wykonuje bezpłatne badania prenatalne na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: NFZ

Siedem placówek wykonuje bezpłatne badania prenatalne na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

Badania prenatalne w siedmiu placówkach na Podkarpaciu | foto NFZ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProgram badań prenatalnych NFZ obejmuje diagnostykę dziecka w życiu płodowym. Na Podkarpaciu badania wykonuje siedem placówek medycznych. Każda kobieta w ciąży może skorzystać z bezpłatnych badań nieinwazyjnych.
reklama

Program umożliwia wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Niektóre schorzenia można leczyć już na etapie ciąży lub przygotować odpowiednią terapię po narodzinach dziecka.

Co obejmuje program?

NFZ finansuje badania nieinwazyjne, w tym USG płodu między 11. a 14. tygodniem ciąży oraz między 18. a 22. tygodniem. Program obejmuje też badania biochemiczne dostosowane do wieku ciąży: PAPP-A, free-β-hCG, AFP i Estriol. W przypadku wskazań medycznych pacjentka otrzyma poradę genetyczną, badania cytogenetyczne oraz skierowanie na badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, biopsja trofoblastu lub kordocenteza.

reklama

Gdzie wykonasz badania?

Program realizują:

Centrum Medyczne MAMI w Czudcu (tel. 601 919 273),

NZOZ HOMED w Głogowie Małopolskim (tel. 17 717 60 42),

NZOZ GALEN w Krośnie (tel. 13 43 668 06, 13 43 238 29, 604 441 303),

Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Mielcu (ul. Wolności 27c) i Rzeszowie (ul. Witolda 6b, tel. 17 773 57 00),

Centrum Medyczne "PRO FAMILIA" w Rzeszowie (ul. Podpromie 8/1a, tel. 17 717 50 48)

reklama

LUX MED w Rzeszowie (ul. Jabłońskiego 2/4, tel. 17 852 61 58).

Jak się zarejestrować?

Skierowanie na badania prenatalne wystawia lekarz ginekolog-położnik prowadzący ciążę. Na wizytę należy zabrać skierowanie z informacją o zaawansowaniu ciąży, wyniki badań oraz dokument tożsamości. Program umożliwia wykrycie między innymi zespołu Downa, Turnera, Edwardsa, Klinefeltera, fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni oraz dystrofii mięśniowej.

Jakie są rodzaje badań?

Badania nieinwazyjne, takie jak USG i testy biochemiczne, są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Nie ingerują w środowisko płodu i nie prowadzą do powikłań. Badania inwazyjne wykonuje się tylko w celu weryfikacji nieprawidłowych lub niejednoznacznych wyników badań nieinwazyjnych.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo