Reklama

Ceny papierosów i alkoholu poszybują w górę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ceny papierosów i alkoholu poszybują w górę - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety – ile trzeba będzie wydać więcej w sklepach za wódkę, piwo czy paczkę papierosów.

Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku i nie będzie to jedyna podwyżka akcyzy. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki mają rosnąć co roku.

Danina dotycząca alkoholu etylowego, piwa i wina w nowym roku wzrośnie o 10 procent, a następnie – do 2027 roku – o kolejne 5 procent co 12 miesięcy. Wzrośnie także akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe – o 10 procent i o taką wartość będzie szła w górę co roku.

Resort szacuje, że tylko w 2023 roku z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych.

Ministerstwo dodaje także, że trudno jest dokładnie przewidzieć reakcję rynku i konsumentów na podwyżki, bo te na pewno nastąpią. Dlatego może się okazać, że wpływy fiskalne mogą być niższe, bo spadnie spożycie alkoholu i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

W 2022 roku ceny wzrosną (według stawki akcyzowej) następująco:

  • wódka (40 proc. alkoholu) 0,5 litra – 1,5 zł,
  • wino 0,75 litra – 16 groszy,
  • piwo 0,5 litra – 6 groszy,
  • paczka papierosów – 30 groszy,
  • tytoń podgrzewany – 1 zł.
Podwyżka nie obejmie cydru i perry do zawartości alkoholu do 5 procent. Ministerstwo tłumaczy, że podobne stawki fiskalne na alkohol obowiązują w wielu innych krajach Unii Europejskiej, a obecnie takie produkty w Polsce są jednymi z najtańszych na wspólnotowym rynku. 

Warto zaznaczyć, że już na początku września można było zauważyć rosnące ceny alkoholi. Piwo podrożało średnio o blisko 5 proc., drinki alkoholowe o 4 proc., wina musujące - około 2 proc. i wina o 0,5 proc. Jak wskazują ekonomiści jest to wynik szalejącej inflacji, ale także opłaty cukrowej oraz "małpkowej".

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy