Reklama

CBŚ w Rzeszowie weszło do PGK. Sąd zakazał o tym pisać w prasie [OŚWIADCZENIE]

Opublikowano:
Autor:

CBŚ w Rzeszowie weszło do PGK. Sąd zakazał o tym pisać w prasie [OŚWIADCZENIE] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych wydała oświadczenie w sprawie sądowego zakazu publikacji w Tygodniku Zamojskim. Chodzi o nieprawidłowości w organizacji przetargów organizowanych przez spółkę miejską PGK Sp. z o.o. w Zamościu.

Solidaryzując się z kolegami i koleżankami z redakcji "Tygodnika Zamojskiego", należącego - tak jak Korso - do Stowarzyszenia Gazet lokalnych, publikujemy list przesłany nam z zamojskiej gazety oraz oświadczenie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, na czele którego stoi wydawca "Obserwatora Lokalnego" z Dębicy, Ryszard Pajura.

LIST TYGODNIKA ZAMOJSKIEGO:

Oto krótki opis sprawy, dotyczącej nieprawidłowości w organizacji przetargów organizowanych przez spółkę miejską PGK Sp. z o.o. w Zamościu. W efekcie wielokrotnych publikacji zostaliśmy pozwani, a sąd chce nam zabronić dalszego pisania o tej spółce.  

Pierwsza publikacja, ujawniająca nieprawidłowości w PGK, ukazała się w Tygodniku Zamojskim w sierpniu 2018 r. Opisaliśmy to w tekst pt. „Centralne Biuro Antykorupcyjne w PGK” (z dnia 29 sierpnia). W opisywanym przetargu - na budowę farmy fotowoltaicznej - spółka wybrała ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln, odrzucając propozycję firmy z Gdańska za 6,5., czyli mogła przepłacić 2 mln zł.  

We wrześniu 2018 roku po naszej publikacji Rada Nadzorcza PGK Sp. z o.o. dokonała kontroli tego przetargu. Stwierdziła nieprawidłowości i zawiadomiła o nich Prokuraturę Okręgową w Zamościu. Ponadto Rada Nadzorcza poleciła odstąpić od umowy z wykonawcą w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznej.  

Niezależnie od tego do prokuratury zostały zgłoszone nieprawidłowości podczas innych przetargów w PGK. Decyzją Prokuratury Regionalnej w Lublinie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Radomiu, która w dniu 20 grudnia 2018 roku wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa w czterech sprawach.

W efekcie wszczęcia postępowania Rada Nadzorcza PGK zawiesiła prezesa zarządu spółki na 5 miesięcy. Pomimo nieprawidłowości i toczącego się śledztwa Rada Nadzorcza (już w nowym składzie, bo poprzednia, która skierowała zawiadomienie do prokuratury i nakazała zerwać umowę z wykonawcą została odwołana) udzieliła prezesowi absolutorium i powołała go na kolejną kadencję. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Radomiu i na jej zlecenie Centralne Biuro Antykorupcyjnego w Rzeszowie. Termin zakończenia śledztwa jest wciąż przedłużany – aktualnie do 20 grudnia 2019 r.

OŚWIADCZENIE w sprawie sądowego zakazu publikacji w Tygodniku Zamojskim

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych ze zdumieniem przyjęła postanowienie Sądu Okręgowego w Zamościu o zakazie zamieszczania w Tygodniku Zamojskiem publikacji na temat działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w tym mieście.

Solidaryzujemy się z redakcją Tygodnika Zamojskiego i podzielamy zdanie jego redaktora naczelnego Michała Kamińskiego, że ta decyzja sądu to cenzura. Uważamy, że w państwie prawa nikt, także sąd, nie może zakazać prasie publikacji na temat funkcjonowania podmiotu publicznego. Kuriozalne jest, że zakaz dotyczy działalności spółki komunalnej, która powinna być poddana szczególnej kontroli społecznej, także ze strony dziennikarzy prasy lokalnej.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Zamościu godzi w zasadę wolności mediów, wpisaną do Konstytucji. Godzi w zasady samorządności i podstawy demokracji, nie tylko lokalnej. Godzi wreszcie w prawo obywateli do informacji. Z tych powodów wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko sądowemu zakazowi publikacji na temat działań PGK w Zamościu i apelujemy o jego zniesienie w postępowaniu odwoławczym.

Cenzura zabije wolne media, a bez wolnych mediów państwo prawa nie może istnieć. Dlatego apelujemy do władz sądowych, organów państwa, w tym samorządów wszystkich szczebli, o uznanie zasady wolności mediów za jeden z fundamentów demokracji i jej ochronę w każdym postępowaniu sądowym czy administracyjnym.

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE