Reklama

Boże Narodzenie i Sylwester w reżimie sanitarnym! Policja: - Jesteśmy zobowiązani by reagować na każdy sygnał

Opublikowano: śr, 23 gru 2020 08:30
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Boże Narodzenie i Sylwester w reżimie sanitarnym! Policja: - Jesteśmy zobowiązani by reagować na każdy sygnał - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Święta Bożego Narodzenia 2020 będą inne niż do tej pory. Musimy je obchodzić w chwili, kiedy przepisy wprowadzane przez rząd, zabraniają nam choćby licznych spotkań, nawet w gronie rodzinnym.

Tegoroczne święta będą zupełnie inne. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, nie wolno organizować hucznych imprez, a do domu na wigilijną kolację czy świąteczny obiad możemy zaprosić nie więcej niż pięć osób. Zatem czy policja będzie interweniowała, jeśli ktoś "uprzejmie doniesie" o łamaniu reżimu sanitarnego?

- Pamiętajmy, że są to przepisy wprowadzone po to, żeby nie tworzyć skupisk ludzi, by nie dochodziło do rozszerzonej transmisji wirusa i by nie zakorkować służby zdrowia. My w związku z tym nie planujemy jakichś specjalnych działań pod kryptonimem, wysyłania tajniaków. Ale jesteśmy zobowiązani do tego, by reagować na każdy sygnał, gdy jest podejrzenie łamania prawa, z własnej inicjatywy lub w związku ze zgłoszeniami od innych obywateli. Będziemy działać na takich samych zasadach, jak przez 365 dni w roku. Przecież na co dzień policjanci podejmują interwencje domowe, w związku ze zgłoszeniem zakłócania ciszy, spokoju czy innymi wykroczeniami zgłaszanymi na numer alarmowy. Jeżeli więc zadzwoni ktoś i powie, że jest za głośno u sąsiada, policjanci przyjadą i zapukają do drzwi.

- zaznacza na łamach portalu onet.pl inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Co dalej? Pouczenie, wystawienie mandatu, a w przypadku odmowy jego przyjęcia, skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

Kolejne obostrzenie dotyczy Sylwestra i zakazu przemieszczenia się bez wyraźnej potrzeby od godz. 19 (czwartek, 31 grudnia) do godz. 6 rano (piątek, 1 stycznia).

- W kwestii obowiązujących przepisów dotyczących obostrzeń liczymy na samodyscyplinę mieszkańców naszego powiatu wynikającą ze zrozumienia powagi sytuacji, z jaką mamy do czynienia. Musimy zdawać sobie sprawę, że od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć zdrowie naszych najbliższych

- podkreśla komisarz Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

Warto kolejny raz podkreślić, że nie jest to zakaz zgodny z Konstytucją.

Za złamanie przepisów sanitarnych policja może nam wypisać mandat do 500 zł. Natomiast sanepid, jeżeli policjanci powiadomią tę instytucję, może dodatkowo nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy