Reklama

Rozporządzenie opublikowane. Zobacz jakie obostrzenia wchodzą w życie 28 grudnia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adam Niedzielski - minister zdrowia

Rozporządzenie opublikowane. Zobacz jakie obostrzenia wchodzą w życie 28 grudnia - Zdjęcie główne

foto Adam Niedzielski - minister zdrowia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia między 28 grudnia a 17 stycznia zostało opublikowane. Zobacz jakie przewidywane są obostrzenia.

Poznaliśmy treść rozporządzenia, które określa obostrzenia sanitarne kwarantanny narodowej, która potrwa do 17 stycznia. Choć i tutaj data może nie mieć znaczenia, bo już słychać głosy, że ten lockdown zostanie być może przedłużony.

Na początek Sylwester. Od dnia 31 grudnia od godz. 19 do dnia 1 stycznia do godz. 6 przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w dwóch przypadkach: wykonywanie czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspakajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Przypomnijmy, że prawnicy mają co do tego ogromne wątpliwości, a prof. Marek Chmaj mówi, że tak łamane są nasze konstytucyjne wolności i prawa.

Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Zlikwidowana ma być furtka pozwalająca działać klubom fitness pod pozorem przygotowań osób ćwiczących do zawodów sportowych. Zwolnienie ma dotyczyć: zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób. Należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W kościołach nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. 

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Zakaz prowadzenia działalności usługowej nie dotyczy zakładów i placówek: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Od 28 grudnia do 17 stycznia osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

W przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m.kw może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m.kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m.kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m.kw.

OBOSTRZENIA BEZ ZMIAN:

Osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób

Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji (styp)

Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki

Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos

Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia

W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy