Reklama

Bezpłatna komunikacja w Rzeszowie dla uczniów. Co należy zrobić?

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna komunikacja w Rzeszowie dla uczniów. Co należy zrobić?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 2018 roku w stolicy województwa podkarpackiego dzieci i młodzież mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Zanim jednak od września najmłodsi wsiądą do autobusu, rodzice muszą pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów.

Zgodnie z uchwałą z sesji nadzwyczajnej, która odbyła się 18 września 2018 roku, uczniowie rzeszowskich szkół mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Ulga przysługuje wszystkim uczniom do czasu ukończenia szkoły średniej, bez względu na wiek.


- Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską  dla dzieci i młodzieży szkolnej będzie zapisane na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej (RKM).


- informuje Zarząd Transportu Drogowego w Rzeszowie

Aby wyrobić sobie RKM należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej ebilet.erzeszow.pl lub w Punkcie Obsługi Podróżnego (POP). Za osobę, która nie ukończyła 16 roku życia wniosek składa i RKM odbiera rodzic lub opiekun prawny. 

Dokumenty wymagane do wyrobienia imiennej RKM:

  • wypełniony wniosek (przy składaniu wniosku w formie papierowej);
  • aktualne zdjęcie (w formacie 35x45mm) podlegające zwrotowi po wyrobieniu RKM;
  • ważna legitymacja szkolna.

Warto wspomnieć o tym, że w każdym POP możliwe jest nieodpłatne wykonanie zdjęcia podczas składania wniosku. Składając wniosek w formie elektronicznej RKM można odebrać w  dowolnym POP.

Jak uzyskać prawo do darmowych przejazdów?

Prawo do zapisania uprawiania na RKM mają uczniowie z ważną legitymacją szkolną na rok szkolny 2020/2021. Ponadto do pozytywnego rozpatrzenia wniosku niezbędny jest jeden z trzech niżej wymienionych dokumentów:

  • kopia pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania, opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT, lub
  • Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania opatrzonego identyfikatorem dokumentu z UPO – w przypadku składania PIT drogą elektroniczną;

Ulgi wydane w poprzednim roku obowiązują do końca września. Jeżeli chcemy ponowić usługę darmowych biletów, musimy złożyć te same dokumenty do wybranego Punktu Obsługi Podróżnego. Podkreślmy, że w sprawie przyznania ulgi (za osobę, która nie ukończyła 16. roku życia) dokumenty musi dostarczyć rodzic, zarówno w przypadku ponowienia ulgi, jak również jej przyznania po raz pierwszy. 


- Przyznawanie ulg będzie funkcjonować jak w poprzednich latach.


- przyznaje Anna Kowalska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Punkty Obsługi Podróżnego znajdują się przy ul. Lisa Kuli 20, Grottgera 22, Targowej 1, w galerii Nowy Świat, C.H. Plaza oraz na Dworcu Lokalnym przy ul. Towarnickiego 7 i ul. Trembeckiego 3.

 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE