Reklama

Autonomiczny autobus, autonomiczne drony w Rzeszowie dzięki technologii 5G

Opublikowano:
Autor:

 Autonomiczny autobus, autonomiczne drony w Rzeszowie dzięki technologii 5G - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Technologia 5G w Rzeszowie staje się faktem. Dziś, 5 lipca, prezydent Tadeusz Ferenc podpisał list intencyjny z firmami EXATEL i Fibrain na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Co to oznacza dla stolicy Podkarpacia?

W celu budowy technologii 5G Rzeszów porozumiał się z firmą Fibrain specjalizującą się w budowie infrastruktury sieciowej oraz z EXATEL – jednym z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych i dostawcą zaawansowanych usług cyberbezpieczeństwa. Rzeszowskie 5G już od początku będzie składało się z kilku ciekawych projektów.

Po pierwsze: autonomiczny autobus

Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Taki autobus będzie w stanie komunikować się z infrastrukturą drogową: z sygnalizacją świetlną, wykrywać przechodniów i rowerzystów na drodze oraz ostrzegać w czasie rzeczywistym inne pojazdy autonomiczne przed problemami na drodze.

Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.

- Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych - powiedział Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL.

Po drugie: autonomiczne drony

Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.

- Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G - powiedział dziś Tadeusz Ferenc.

- Rozpoczynamy przygotowania do praktycznego wdrożenia 5G. Już dwa lata temu testowaliśmy w Warszawie, w jednym z centrów handlowych działanie technologii 5G w praktyce. Dziś nadszedł czas na konkretne działania. Chcemy, żeby Polska była liderem innowacyjności i tworzyła własne rozwiązania oraz technologie Współpraca z władzami Rzeszowa będzie praktycznym wykorzystaniem naszej wiedzy i kompetencji. Cieszymy się, że możemy swoimi działaniami wspierać rozwój Podkarpacia - dodał Rafał Magryś, wiceprezes EXATEL.

Rzeszów liderem innowacji

- 5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności - powiedział Marcin Słowik, członek zarządu Fibrain. Dodał, że ten ekosystem zrewolucjonizuje nie tylko takie przyziemne sprawy jak administrację, czy podatki, ale przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia poprzez takie usługi jak e-zdrowie oraz bezpieczeństwo życia, dzięki możliwości wyeliminowania człowieka z miejsc niebezpiecznych.

- Sieć 5G już dawno została okrzyknięta rewolucją, niektórzy porównują to nawet do wynalezienia czcionki przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku. Cieszę się, że pierwsza taka sieć w Polsce powstanie właśnie u nas, w Rzeszowie – w stolicy innowacji - zaznaczył Marcin Słowik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE