Reklama

300 plus dla księdza! Rośnie kwota Funduszu Kościelnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

300 plus dla księdza! Rośnie kwota Funduszu Kościelnego - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Rzeczpospolita" poinformowała niedawno, że Fundusz Kościelny, czyli zasób, z którego państwo finansuje m. in. składki duchownych, wzrósł do rekordowego jak dotąd poziomu 181,8 mln zł. Względem ostatniego roku, w podzieleniu na liczbę duchownych, każdy z nich otrzymywał miesięcznie o około 300 zł więcej!

Ponad 180 milionów złotych wydano na Fundusz Kościelny. To z tego finansowane jest m.in. funkcjonowanie kościołów, parafii, wydatki na wynagrodzenia dla księży nauczycieli czy składki ZUS. Kwota ta ciągle rośnie. 

Tylko w ostatnich latach wydatki z polskiego budżetu na Fundusz Kościelny rosną śrenio rok do roku o kwotę około 10 milionów złotych. W przeliczeniu na liczbę duchownych, każdy z nich może liczyć na 300 zł miesięcznie więcej we własnej kieszeni. 

Wydział prasowy MSWiA wyjaśnia, że powodem zwiększenia wydatków jest wzrost zwiększenia minimalnego wynagrodzenia, co powoduje także wzrost składek ZUS. Przekłada się to również na konieczność przekazania przez Fundusz Kościelny wyższych środków na konto ZUS.

 - Wzrost wydatków na Fundusz Kościelny to także skutek decyzji rządu PiS, który zdecydował, że z funduszu, który za poprzednich rządów służył wyłącznie finansowaniu składek będzie pokrywana także działalność charytatywno-opiekuńcza oraz konserwacje i remont obiektów sakralnych. Tylko w 2019 roku na ten cel przeznaczono 18 mln zł. Nauczanie religii kosztuje blisko 1,5 mld rocznie.

- pisze money.pl

Finansowanie księży to także niedzielne tace, datki na intencje mszalne, ofiary za posługę kapłańską, zbiórki i darowizny.

Opozycja parlamentarna grzmi i domaga się zaprzestania finansowania Kościoła przez polskich podatników. Jak mówią "są inne wydatki, pilniejsze!"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy