Reklama

Darmowe testy w aptekach. Testowanie na Podkarpaciu jednak jest możliwe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Darmowe testy w aptekach. Testowanie na Podkarpaciu jednak jest możliwe - Zdjęcie główne

Żadna z aptek na Podkarpaciu póki co nie zdecydowała się na przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Od 27 stycznia jest możliwość przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa w aptekach. Jest pierwsza placówka na Podkarpaciu gdzie jest możliwe testowanie.

Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z Covid-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które zrealizować można bez skierowania od lekarza. Od czwartku, 27 stycznia, test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).

Pierwszego dnia żadna z aptek na Podkarpaciu nie zdecydowała się na przeprowadzanie testów u siebie - informuje Korso Kolbuszowskie. W piątkowy poranek, 28 stycznia, pojawiła się wiadomość, że jest już taka placówka i mieści się w Mielcu.

Farmaceuci obawiają się zakażenia Covid-19 

- Stajemy się jeszcze bardziej zarażeni na zakażenie. Nikt zdrowy nie przyjdzie się testować, co za tym idzie, będą przychodzić do nas osoby chore i nawet pytać, czy przeprowadzamy testy. Wówczas zarówno my, jak i inni klienci będą mieli styczność z osobą, która chce się przetestować, a jak wiadomo, nikt zdrowy nie ma potrzeby się testować na obecność koronawirusa

- mówią pracownicy aptek. 

Pracownicy aptek dodają, że darmowe testowanie może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Wskazują oni, że osoby chore, zamiast się izolować, jak zaleca Ministerstwo Zdrowia, będę chodzić od apteki do apteki i szukać darmowych testów na obecność Covid-19. 

Dodają oni także, że mało która apteka będzie w stanie spełnić wymogi, jakie postawiło ministerstwo. 

- Apteki są małe, nie mamy osobnych pomieszczeń, ani osobnych wejść dla osób, które chcą się testować. Jak dla mnie nie jest to dobry pomysł 

- mówi jedna z pracownic apteki. 

Darmowe testy na Covid-19

Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta. Każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, która bierze udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

W jaki sposób wykonać test antygenowy?

Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź aptekę, w której możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznasz na miejscu. Wynik testu znajdziesz także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym

W przypadku negatywnego wyniku testu otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Po 10 dniach otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu. Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

Więcej na temat testów znajdziesz tutaj: Znajdź mobilny punkt pobrań

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy