reklama

Szpital w Lublinie: Stwierdzono skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. Badania kliniczne przeprowadzono między innymi w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Szpital w Lublinie: Stwierdzono skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. Badania kliniczne przeprowadzono między innymi w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Amantadyna wykazuje "trend skuteczności w leczeniu COVID-19". Badania klinicze przeprowadzono m.in. w Rzeszowie | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Badanie kliniczne z zastosowaniem amantadyny u pacjentów chorych na COVID-19 prowadzi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Część badań klinicznych obejmowała pacjentów leczonych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. - Wnioski z badania nie są jednoznaczne z dotychczasowymi rezultatami badania leku przeprowadzonego na Śląsku i zaprezentowanego przez Ministerstwo Zdrowia - uważa profesor Rejdak.
reklama

Wstępne wyniki zadowalające

Badaniem objęto 110 pacjentów leczonych w 7 ośrodkach klinicznych, m.in. w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Uczestnikami badania byli pacjenci zarażeni koronawirusem i obarczeni czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, np. ze względu na wiek czy choroby współistniejące.

- Nie później niż w piątym dniu po potwierdzeniu badaniem laboratoryjnym infekcji wirusem SARS-COV2, amantadyna lub placebo dodawana była do leczenia w ramach standardowej opieki medycznej - informuje prof. Rejdak.

Wstępną analizę oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej wykonano u 93 uczestników badania klinicznego w obu grupach (placebo vs amantadyna). Obserwacja trwała 15 dni. 

- U większości pacjentów w obu grupach zaobserwowano łagodny przebieg choroby. Stwierdzono trend w kierunku skuteczności amantadyny, wyrażający się w piętnastym dniu wyższym odsetkiem pacjentów bezobjawowych (62% amantadyna vs. 52% placebo) oraz ciężkich powikłań i zgonu (amantadyna 0% vs. placebo 4,6%). W analizie bezpieczeństwa odnotowano 41 zgłoszeń efektów niepożądanych (17 w grupie otrzymującej amantadynę i 24 w grupie otrzymującej placebo). 10 zgłoszeń określono jako umiarkowanie ciężkie (4 w grupie z amantadyną i 6 w grupie z placebo) oraz 1 jako ciężkie (0 w grupie z amantadyną i 1 jako zgon w grupie z placebo) - dodaje kierownik Kliniki Neurologii ze szpitala nr 4 w Lublinie.

- Wstępne wyniki badań dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19 wskazują na trend w kierunku skuteczności leku u pacjentów włączonych do badania w ciągu pięciu dni od potwierdzenia zakażenia przy braku istotnych działań niepożądanych - przekazuje lider projektu badawczego dotyczącego amantadyny.

Agencja Badań Medycznych na podstawie wstępnych wyników zdecydowała o dalszym kontynuowaniu badania klinicznego, z planowaną rekrutacją do 15 kwietnia br., w części podwójnie zaślepionej oraz przedłużenia obserwacji w części otwartej przez kolejne 6 miesięcy.

Na Śląsku zupełnie inne wyniki...

- Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo - mówił kilkanaście dni temu profesor Adam Barczyk, koordynator badań klinicznych skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19 na Śląsku. 

- Nie ma dowodów naukowych na to, że amantadyna działa u chorych na COVID-19. Na ten moment opieraliśmy się na szerokim materiale dowodowym, dysponujemy stanowiskiem konsultantów krajowych w zakresie medycyny rodzinnej, towarzystwa epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych. Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19. Nie ma dowodów, które potwierdzałyby skuteczność w leczeniu amantadyną
- takie jest zdanie Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wskazał, że "amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji, również zagranicą. Poza nieskutecznością tej terapii może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta.". 

Przychodnia Włodzimierza Bodnara w Przemyślu, która jako pierwsza w Polsce zaczęła leczyć COVID-19 amantadyną, otrzymała zatem zakaz przepisywania tego leku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama