Reklama

Od kiedy możliwe są obostrzenia? Jest komentarz ministra zdrowia [GRAFIKI SZCZEPIEŃ]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Onet

Od kiedy możliwe są obostrzenia? Jest komentarz ministra zdrowia [GRAFIKI SZCZEPIEŃ] - Zdjęcie główne

Adam Niedzielski | foto Onet

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Widmo czwartej fali pandemii koronawirusa staje się coraz bardziej realne. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał gdzie w pierwszej kolejności mogą się pojawić obostrzenia.

Jak na razie liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem nie jest zastraszająca. Według rządowych przewidywań wszystko ma się zmienić w najbliższych tygodniach. Przypomniał o tym minister zdrowia Adam Niedzielski.

CZYTAJ TAKŻE:

- Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tysięcy zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Wszystko zależy od nas samych i tego jak poziom wyszczepienia osiągniemy do tego czasu.

- mówi na łamach "Faktu" Adam Niedzielski.

Jak na razie tych zaszczepionych we wschodniej i południowej Polsce jest najmniej. To sprawia, że groźba regionalnych obostrzeń może nas dotknąć w pierwszej kolejności. O tym jakie są wskaźniki dla Podkarpacia pisaliśmy TUTAJ

- Prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa i ciężkich przebiegów jest większe w takich regionach jak województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Tam zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzania obostrzeń jest większe.

- zapowiada Niedzielski.

- W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia; do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń. 

- mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wśród takich regionów są obecnie Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

SZCZEPIENIA W REGIONACH:

 

Twitter Piotra Tarnowskiego

Polska Agencja Prasowa wskazuje, że na Podkarpaciu zaszczepionych jest 36,82 proc. dorosłych mieszkańców, w województwie lubelskim - 40,17 proc., w województwie świętokrzyskim - 42,85 proc., a w województwie warmińsko-mazurskim - 43,81 proc. 

Pozostałe regiony:

 • woj. podlaskie - 44,19 proc. zaszczepionych mieszkańców,
 • woj. opolskie - 44,33 proc.,
 • woj. małopolskie - 45,96 proc., 
 • woj. kujawsko-pomorskim - 48,15 proc.,
 • woj. śląskie - 49,09 proc.,
 • woj. łódzkie - 49,24 proc.,
 • woj. wielkopolskie - 49,46 proc.,
 • woj. lubuskie - 49,56 proc.
 • woj. zachodniopomorskie - 50,22 proc.
 • woj. pomorskie - 51,11 proc.
 • woj. dolnośląskie - 51,28 proc.
 • woj. mazowieckie - 52,93 proc.
JAKIE OBOSTRZENIA?

Cały czas trwa dyskusja jakie obostrzenia mają dotykać osoby, które nie są zaszczepione. Na ten moment scenariusz z zakazem wchodzenia do restauracji, kin, teatrów to fikcja. Brany jest to pod uwagę bonus dla firm. Trzeba wykazać, że ma się zaszczepionych pracowników, a wtedy nie będą obowiązowały obostrzenia.

Obowiązkiem szczepień według doradców premiera należy objąć: całą służbę zdrowia. Nie tylko lekarzy czy pielęgniarki, ale również o osoby pracujące na recepcji, o diagnostów, czy techników. Zaszczepić mają się również urzędnicy państwowi i samorządowi. Przynajmniej ci, którzy pracują z interesantami. Kolejna grupa to pracownicy gastronomii, kawiarni, czy restauracji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy