Reklama

NFZ przypomina: Nie musisz mieć negatywnego testu na COVID-19 idąc do szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

NFZ przypomina: Nie musisz mieć negatywnego testu na COVID-19 idąc do szpitala - Zdjęcie główne

Nowe zasady testowania. Nie musisz mieć negatywnego wyniku idąc na leczenie do szpitala | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Wraz ze zniesieniem wszystkich obostrzeń covidowych zmienia się także system testowania pacjentów potencjalnie zakażonych koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że negatywny wynik testu nie jest już konieczny w przyjęciu np. do szpitala.

Do szpitala nie musisz robić testu!

- Jeśli ktoś w placówce medycznej wymaga udowodnienia, że nie jesteś chory na COVID19 i od negatywnego wyniku testu uzależnia np. przyjęcie do poradni lub do szpitala, narusza prawa pacjenta! - zwraca uwagę Bartosz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. 

Według znowelizowanego rozporządzenia epidemicznego Rady Ministrów placówka medyczna już od 28 marca 2022 roku nie ma prawa żądać od pacjenta negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to m.in. wyjazdu do sanatorium lub przyjęcia do szpitala.

– Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne.
W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV2 – podkreśla Chmielowiec.

Koniec z testami na koronawirusa w aptekach i punktach wymazowych

Zamykają się liczne punkty wymazowe i punkty pobrań w aptekach i laboratoriach, gdzie do tej pory można było zrobić test na obecność koronawirusa. 

Jeśli lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Taki test lekarz zleci osobie z objawami, które mogą być wywołane zakażeniem koronawirusem. Będzie on bezpłatny dla pacjenta. 

W przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy