reklama

Coraz mniej wolnych łóżek covidowych w szpitalach. Gdzie jest najgorzej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Coraz mniej wolnych łóżek covidowych w szpitalach. Gdzie jest najgorzej? - Zdjęcie główne

Szpitale na Podkarpaciu zapełniają się chorymi na COVID-19 | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 W podkarpackich szpitalach dynamicznie przybywa zakażonych koronawirusem. Zajętych jest prawie 70 procent wszystkich dostępnych łóżek dla chorych z COVID-19. Ze 101 respiratorów, dostępnych jest tylko 36. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wskazuje, że tak gwałtowne przyrosty hospitalizacji są "wyraźnie odczuwalne dla służby zdrowia".
reklama

Czwarta fala koronawirusa w Polsce się rozkręca. W czwartek padł kolejny rekord zakażeń - w ciągu doby oficjalnie potwierdzono ponad 15 i pół tysiąca nowych przypadków COVID-19. Prawie 700 dotyczy Podkarpacia.

Szpitale nie wyrabiają

Chorych ciągle przybywa.  Jak mówiła we czwartek, 4 listopada, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, "w szpitalach przebywa 30 osób w młodym wieku".

- Najbardziej obciążonymi szpitalami, w zakresie leczenia pacjentów covidowych, są szpitale w Przemyślu, Sanoku, szpitalu tymczasowym w Rzeszowie (szpital MSWiA - przyp. redakcja) oraz w Łańcucie

- poinformowała wojewoda.

Ewa Leniart zaznaczała także, że niektóre podkarpackie placówki ochrony zdrowia musiały korzystać z tak zwanych banków tlenu. 

- Takie sytuacje związane z brakiem tlenu, przy zwiększonym zapotrzebowaniu, mogą się jednostkowo pojawiać - mówiła.

Niski poziom szczepień ma wpływ na rozwój epidemii

Wpływ na dynamicznie postępującą liczbę nowych hospitalizacji ma niski wskaźnik osób, które przyjęły szczepienie przeciwko COVID-19. Na Podkarpaciu w pełni zaszczepionych jest 38 procent mieszkańców - około 760 000 osób.

- To ciągle jest najniższy poziom zaszczepienia w skali całego kraju. Nad czym niezwykle boleję

- mówiła wojewoda.

Dlatego też Podkarpacki Urząd Wojewódzki w najbliższy weekend we współpracy z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, przeprowadzi na terenie urzędu (ul. Grunwaldzka 15) akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. Każdy chętny będzie mógł zaszczepić się jednym z dwóch preparatów: Johnson&Johnson oraz Pfizer.

- 90 procent wszystkich hospitalizowanych w podkarpackich szpitalach są to osoby niezaszczepione - informował Adam Sidor, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. 

Wzrosła ilość zlecanych testów

O sto procent tydzień do tygodnia wzrosła liczba wykonywanych testów, zlecanych przede wszystkim przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Według danych na ostatni dzień października wskaźnik pozytywnych testów wynosił około 7% - mówił Sidor. 

Ponad 12 tysięcy mieszkańców regionu przebywa obecnie na kwarantannie, wobec kontaktów z osobami zakażonymi. 

Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w Nisku, Przemyślu, Stalowej Woli, Rzeszowie, Krośnie i w powiecie krośnieńskim. 

- Jeżeli obowiązywałyby kryteria z lipca ubiegłego roku podziału na strefy żółte i czerwone, to przynajmniej cztery z tych miast, gdzie współczynnik zakażeń wynosi 12 osób na 100 tysięcy mieszkańców, znalazłyby się w strefie czerwonej - dodawał Adam Sidor. 

Na Podkarpaciu z dnia na dzień liczba nowych przypadków COVID-19 wzrosła z 451 w środę, do 691 w czwartek. W Rzeszowie potwierdzono ponad 100 zakażeń. W całym regionie zmarło 9 osób.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama