Reklama

Victoria i Sparta łączą siły. Prezes lekkoatletycznej Stali Stalowa Wola Paweł Drapała o przyczynach fuzji i planach na przyszłość

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KKL Stal Stalowa Wola

Victoria i Sparta łączą siły. Prezes lekkoatletycznej Stali Stalowa Wola Paweł Drapała o przyczynach fuzji i planach na przyszłość - Zdjęcie główne

Oto zarząd KKL Stal: od lewej: Edward Sudoł, Paweł Drapała, Monika Kłosowska, Wojciech Zieliński, Marek Pakuła i Lucjan Maczkowski. Na zdjęciu brakuje Mirosława Barszcza. | foto KKL Stal Stalowa Wola

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Przez kilkadziesiąt lat w Stalowej Woli życie lekkoatletyczne toczyło się wokół dwóch klubów: Sparty oraz Victorii. Od 1 stycznia 2022 roku wszystko się zmieni, ponieważ działacze tych organizacji doszli do wniosku, że należy pracować razem. Powstaje Katolicki Klub Lekkoatletyczny Stal Stalowa Wola.

- Łączymy siły - taki wpis pojawił się 10 grudnia na portalach społecznościowych Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola oraz MKL Sparta Stalowa Wola. Tego dnia doszło bowiem doszło do fuzji tych organizacji.

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie wybrało Zarząd Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola:

 • Paweł DRAPAŁA - Prezes
 • Monika KŁOSOWSKA - Wiceprezes
 • Lucjan MACZKOWSKI - Wiceprezes
 • Marek PAKUŁA - Skarbnik
 • Edward SUDOŁ - Sekretarz
 • Mirosław BARSZCZ - Członek
 • Wojciech ZIELIŃSKI - Członek
Komisję rewizyjną:

 • Piotr ANIOŁ - Przewodniczący Komisji
 • Stanisław ŁAŃCUCKI - Członek
 • Krzysztof MOMOT - Członek
oraz nadało godność:

 • Stanisław ANIOŁ - Honorowy Prezes Zarządu
 • Benedykt SOBCZYŃSKI - Honorowy Członek Zarządu
 

O tym ważnym wydarzeniu, a także przyczynach fuzji rozmawiamy z prezesem klubu - Pawłem Drapałą.

GL: Historyczny moment i powrót do lat lekkoatletycznej Stali Stalowa Wola...

- To powrót do momentu kiedy istniała lekkoatletyczna sekcja Stali Stalowa Wola. Warto przypomnieć kilka dat. Miejski Klub Sportowy Stalowa Wola rozpoczął swoją działalność w 1982 roku, a Sparta to kontynuacja tego dzieła (Sparta powstała 18 grudnia 1998 roku - dodaje autor). W 1998 roku rozpoczęła swoją działalność również Victoria Stalowa Wola. Teraz jednoczymy siły i razem będziemy tworzyć historię "królowej sportu" w Stalowej Woli.

Kiedy pojawiła się pierwsza myśl, że może warto jest stworzyć jeden klub? Długo trwały rozmowy na ten temat?

- Cztery lata temu już pojawił się ten temat. I tak powoli dojrzewał. Od 2020 roku trwały już intensywne prace i spotkania zarządów obu klubów. Mogę dodać, że na początku pojawiła się opcja przejścia naszych klubów pod Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ale my chcieliśmy zachować stowarzyszenie i autonomię. Rozmowy zakończyły się sukcesem i mamy Stal. Uważam, że Stalowa Wola to zbyt mały ośrodek na dwa kluby.

Jaki był powód? Czy pieniądze odgrywały tutaj najważniejszą rolę, bo jak wiemy dwa kluby to inny podział miejskiej dotacji? Teraz będzie jeden, a zatem pojawi się większe pole manewru.

- Pieniądze nie były tutaj powodem, bo źle nie było pod tym względem zarówno w Sparcie, jak i Victorii. Oba kluby dawały sobie radę, bo było jeszcze wsparcie wielu prywatnych firm. Pierwszy powód to inwestycje. Otwiera się szansa na modernizację stadionu lekkoatletycznego, bo wcześniej samorząd miał dwa podmioty z którymi musiałby rozmawiać. Teraz jest jeden, mamy wspólny pomysł na to jak może zmienić się stadion. Każdy też wie, że problemem dla nas jest miejsce do trenowania zimą. Nie mamy takiego miejsca jak w Mielcu, gdzie pod jedną z trybun jest bieżnia, czy też skocznia. Drugi powód: brakuje młodych działaczy. Trudno jest połączyć kwestie organizacyjne z pracą trenerską. Będzie nam łatwiej, a to przyniesie korzyści w pracy szkoleniowej z dziećmi i młodzieżą. W naszym szkoleniu nie będzie żadnej rewolucji, a zarówno Sparta, jak i Victoria mają swoje wyniki w dyscyplinach biegowych, czy też rzutowych. Razem na pewno będziemy jeszcze mocniejsi. Kadra trenerska Sparty plus szkoleniowcy z Victorii: Mirosław Barszcz, Jacek Łyp, Monika Kłosowska, młodzież wiele na tym zyska. Chcemy nadal aktywnie szukać sponsorów, a także organizować wiele ciekawych przedsięwzięć lekkoatletycznych.

Kiedy czeka nas debiut nowego klubu w oficjalnych zawodach?

- Bardzo szybko. Oficjalnie zaczynamy działać 1 stycznia 2022 roku, a pierwszy start naszych zawodników już 15 stycznia podczas Halowych Mistrzostw Podkarpacia U-18, U-20 w Rzeszowie. Potem czeka nas seria kolejnych halowych startów. Chciałbym jednocześnie wyrazić swoje uznanie dla długiej pracy Stanisława Anioła i Benedykta Sobczyńskiego. Ta dwójka wiele zrobiła dla lekkoatletyki w Stalowej Woli oraz Podkarpaciu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy