Reklama

Szykuje się wielka inwestycja sportowa w Tarnobrzegu! Zobacz wizualizację [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tarnobrzegu ma być największą inwestycję sportową w regionie. Ponad 64 tysiące metrów kwadratowych - hotel, boiska do kilku dyscyplin sportowych, stadion lekkoatletyczny, siłownie. To wszystko wygląda imponująco. Szacunkowy koszt realizacji takiej inwestycji to ponad 36 mln 600 tys. złotych.

Na początku była koncepcja budowy Europejskiego Centrum Tenisa Stołowego, ale teraz w Tarnobrzegu planowana jest jeszcze większa inwestycja sportowa. Prezydent miasta Dariusz Bożek przedstawił projekt budowy Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich. Tak dużej inwestycji sportowej jeszcze nie było w tej części województwa podkarpackiego.

CZYTAJ TAKŻE:

- Jest to próba pogodzenia wielu środowisk sportowych. Z jednej strony mamy silne środowisko piłkarskie, tenisa stołowego - olimpijskiego i paraolimpijskiego. Mamy też mocną grupę, która uprawia siatkówkę i to nie tylko w hali, ale również i na plaży. Dalej: tenis ziemny, potężne środowisko lekkoatletyczne, które od wielu lat mówi jasno i wyraźnie "od wielu lat" nie mogliśmy się doprosić zwykłej bieżni, która ma 400 metrów. Jeśli już bieżnia to dlaczego nie ma być tam stadion lekkoatletyczny, miejscami do skoków, rzutów.

- komentuje prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

- Ten projekt to także ukłon w stronę środowiska paraolimpijskiego. Pamiętajmy jak aktywna była sekcja siłowa osób niepełnosprawnych. To koncepcja w oparciu o miejsce, które już jest: okolice Lasu Zwierzynieckiego. Mamy tam cały kompleks, który wygląda jak wygląda. Mamy na to pomysł. To nie będą tylko obiekty sportowe, ale także hotel. Jestem realistą, żeby coś zbudować musimy łączyć, a nie dzielić.

- dodaje Dariusz Bożek.

OD DACHU PO HOKEJ NA TRAWIE

Zatem jak to wszystko ma wyglądać. Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich, robi wrażenie. Projekt przewiduje budowę kompleksu boisk, w tym kilku do piłki nożnej, do hokeja na trawie i siatkówki plażowej, zadaszenie kortów tenisowych, budowę stadionu lekkoatletycznego oraz siłowni zewnętrznych. Pomyślano także o infrastrukturze towarzyszącej, o parkingu, trybunach, zapleczu szatniowym. W planach także hotel dla 52 osób. Będzie to największy tego typu kompleks w regionie.

- Zakładamy, że do Centrum będą przyjeżdżały różne drużyny na zgrupowania. Myślę, że jest to również bardzo ważny punkt.

- uzupełnia włodarz miasta.

W centralnej części Centrum zaprojektowano piętrowy budynek szatniowo-hotelowy. W budynku ma powstać zaplecze treningowe z sześcioma szatniami z natryskami oraz pomieszczeniami na sprzęt sportowy. W tej części uwzględniono także pomieszczenia dla trenerów i sędziów oraz salę wielofunkcyjną. Z kolei w części hotelowej na parterze zlokalizowano hol z recepcją oraz salę restauracyjną z zapleczem kuchennym. Pomyślano też o pomieszczeniach gospodarczo-garażowych, technicznych oraz toaletach ogólnych dostępnych od zewnątrz. Na piętrze zaprojektowano 26 pokoi hotelowych 2-osobowych. W budynku znalazły się także pomieszczenia biurowe wraz z salą wielofunkcyjną (konferencyjną) oraz zapleczem socjalnym. Są tam także pomieszczenia do ćwiczeń (dwie sale sportów siłowych oraz dwie sale fitness).

Inne, mniejsze obiekty jakie uwzględniono w projekcie koncepcyjnym, to: pawilon ze stanowiskiem sędziowskim oraz stanowiskiem dla spikera na boisku głównym, pawilon kasowy, sanitariaty dla widzów. Projekt przewiduje także budowę parkingu dla samochodów osobowych z miejscami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, a także stanowiska dla autobusów. Wybudowane mają zostać trybuny. Przy boisku głównym kryta na około 800 widzów oraz dodatkowa dla gości na około 50 widzów, przy jednym z boisk treningowych na około 300 widzów. Z małej architektury prócz ławek i stojaków rowerowych zaplanowano budowę betonowych stołów do ping-ponga i piłkarzyków.

"KRÓLOWA SPORTU"

Najważniejsze obiekty to oczywiście te sportowe. W ramach centrum sportu wybudowane zostanie boisko główne z nawierzchnią z trawy naturalnej wewnątrz areny lekkoatletycznej z kompleksem urządzeń lekkoatletycznych, z bieżnią okrężną 4-torową i prostą 6-torową (możliwe konkurencje do rozgrywania: biegi na różnych dystansach, z przeszkodami, przez płotki, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok w dal i trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce). Całość będzie oświetlona.

CZYTAJ TAKŻE:

Powstaną także trzy boiska treningowe, w tym jedno wielofunkcyjne, także do hokeja na trawie, ze sztuczną nawierzchnią oraz z zadaszeniem pneumatycznym, boisko do siatkówki plażowej, siłownie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pomyślano też o pneumatycznym zadaszeniu istniejących kortów. Ze względu na przeznaczenie obiektu jako Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich przewiduje się dostosowanie wszystkich obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

OGROMNE PRZEDSIĘWZIĘCIE

Powierzchnia planowanego Tarnobrzeskie Centrum Sportu to ponad 64 tysiące metrów kwadratowych. Szacunkowy koszt realizacji takiej inwestycji to ponad 36 mln 600 tys. zł brutto. To jednak dopiero projekt koncepcyjny.

- Następnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowej i wtedy dopiero będziemy mogli podjąć starania o pozyskanie środków na budowę centrum. Z uwagi na wartość inwestycji zadanie podzielimy na etapy. Będziemy poszukiwać możliwości dofinansowania przedsięwzięcia z różnych źródeł. Planujemy zgłosić wniosek do drugiego naboru wniosków Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Potencjalnym źródłem dofinansowania może być również Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, który opracowuje samorząd województwa oraz programy Ministerstwa Sportu.

- mówi Dariusz Bożek.

- To jest duże wyzwanie. Miasto samodzielnie na pewno sobie z tym nie poradzi, ale liczę że uda się przekonać wiele osób, będziemy wspólnie lobbować za tym pomysłem. Mamy wiele takich osób, czas "wydobyć" tych ludzi i pokazać, że Tarnobrzeg nie jest nastawiony "na coś tam tylko". Staramy się widzieć różne dziedziny. Chciałbym żeby się udało zrobić wiele rzeczy w mieście, ale to tylko wspólnymi siłami.

- kończy włodarz Tarnobrzega.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy