Reklama

Olimpijski skandal! Sportowcy chcą dymisji szefa i całego zarządu Polskiego Związku Pływackiego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Alicja Tchórz

Olimpijski skandal! Sportowcy chcą dymisji szefa i całego zarządu Polskiego Związku Pływackiego! - Zdjęcie główne

Alicja Tchórz jest jedną z sześciu poszkodowanych przez PZP. | foto FB Alicja Tchórz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport To co w ostatnich dniach dzieje się wokół polskiego pływania to jeden wielki skandal. Przez pięć lat walczysz o olimpijską nominację, trenujesz, na boczny tor trafia rodzina, znajomi. Nawet już składasz ślubowanie, lecisz do Japonii i co... Nie masz szansy na start, bo działacze coś spartolili. Sześciu polskich pływaków musiało wrócić z Tokio do Polski po tym jak nie dopuszczono ich do startu w igrzyskach. Sprawą zajęło się Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Sześciu reprezentantów Polski w pływaniu - Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Mateusz Chowaniec, Dominika Kossakowska, Jan Hołub oraz Bartosz Piszczorowicz - była już w Tokio, gdzie miała szykować się do startu w igrzyskach. Na starcie zmagań ich jednak zabraknie. Błąd podczas zgłaszania zawodników do startu popełnił Polski Związek Pływacki. Szóstka pływaków nie wypełniła minimum A, ale otrzymała zapewnienie, że ich start jest pewny dzięki obecności na liście B. Nie było jednak zgody na zmiany na listach startowych.

CZYTAJ TAKŻE:

Wymieniona szóstka jest już w Polsce. Na lotnisku były łzy smutku, złość i mocne oświadczenia.

- Świetne są zawsze komentarze naszych władz po wpadkach: "Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wina nie leży po stronie związku". Dzisiaj przez tę arogancję i brak specjalistów wyszliśmy na niekompetentnych frajerów przed całym światem. Jupii! O pływaniu jest głośno!

- napisała na Facebooku Alicja Tchórz.

 

Z kolei Mateusz Chowaniec wprost przyznaje:

- Jestem w ogromnym szoku, w związku z tym co się wydarzyło i jest to dla mnie absurdalna sytuacja, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Tak naprawdę to mam nadzieje, że w końcu obudzę się z tego koszmaru. Jednym słowem jestem strasznie rozgoryczony i jest mi przykro, że z powodu niekompetentnych ludzi z PZP znajduje się w Polsce, a nie stolicy Japonii. Nie poddam się, zobaczycie mnie w Paryżu. Psy szczekają, karawana jedzie dalej!

Tuż po tym jak pojawiły się doniesienia o działaniach PZP w sieci znalazło się obszerne oświadczenie prezesa Polskiego Związku Pływackiego, Pawła Słomińskiego.

- Chciałbym podkreślić, że wszelkie informacje powielane w mediach, w mediach społecznościowych oraz innych środkach przekazu, są pozbawione rzetelnej analizy zaistniałych faktów. PZP od samego początku walczył o to, aby w IO mogła wziąć udział jak największa liczba zakwalifikowanych sztafet oraz zawodników, którzy uzyskali normy B FINA. Wszelkie działania PZP były zgodne z obowiązującymi regulacjami i prowadzone w komunikacji z PKOl i FINA. Jako Prezes PZP oświadczam, że osobiście nie otrzymałem w żadnym momencie rzeczowej, jasnej informacji, że nasze wystąpienie do FINA z prośbą o zaproszenie polskich zawodników z normą B do rywalizacji w konkurencjach indywidualnych zostało odrzucone.

- mówi.

W najbliższych dniach mają odbyć się obrady zarządu. Być może wtedy poznamy kolejne kroki. Zwłaszcza teraz, kiedy głos w całej aferze zabrał rząd. 

- Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wezwał Prezesa Polskiego Związku Pływackiego do niezwłocznego złożenia wyjaśnień w sprawie niedopuszczenia do startu w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 sześciorga polskich pływaków. MKDNiS szczegółowo przeanalizuje proces zgłaszania polskich pływaków do udziału w igrzyskach i po zakończeniu igrzysk wyciągnie konsekwencje wobec osób i instytucji odpowiedzialnych za nieprawidłowości. W opinii MKDNiS, sytuacja taka nie powinna się wydarzyć w profesjonalnie zarządzanym związku sportowym.

- czytamy w komunikacie rządowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy