Reklama

Tadeusz Ferenc - były prezydent -z wotum zaufania. Przeciw radni PiS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały archiwalne

Tadeusz Ferenc - były prezydent -z wotum zaufania. Przeciw radni PiS - Zdjęcie główne

foto materiały archiwalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Były już prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 roku. Pomimo, że nie pełni już urzędu, poddany był ocenie za rok ubiegły, kiedy miastem kierował. Ferenca obronili radni Rozwoju Rzeszowa i platformy Obywatelskiej. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeszowscy radni, większościowej koalicji Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej, wyrazili wotum zaufania wobec Tadeusza Ferenca, byłego prezydenta Rzeszowa. Pomimo, że Ferenc na urzędzie już nie jest, pracował jednak w 2020 roku. To właśnie ostatniego roku kalendarzowego dotyczyło głosowanie nad wotum. Przeciwnego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości


We wtorek 6 lipca br. w rzeszowskim Ratuszu odbyła się 50 sesja Rady Miasta. Radni głosowali m.in. absolutorium dla władz Rzeszowa z tytułu wykonania budżetu. Sesja rozpoczeła się od przyjęcia ślubowania od nowej radnej Anny Skiby, która uzyskała mandat po Konradzie Fijołku. Skiba należy do Polski 2050 Szymona Hołowni. Jej osobę przybliżyliśmy TUTAJ.

Rada Miasta Rzeszowa, zasilona nową radną, przystąpiła do realizacji porządku obrad, a w nim znalazł sie punkt o wyrażeniu wotum zaufania za rok 2020 dla władz miasta. Wotum odnosiło się do pełniącego wtedy funkcję prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. 

Wotum udzielane jest prezydentowi, który aktualnie urzęduje, ale dotyczy prezydenta, który w 2020 roku sprawował te zadanie. Konsekwencje nie udzielenia wotum zaufania są opisane w ustawie i one w tym momencie nie mają żadnego dalszego biegu. Jest to traktowane jako formalność.

– powiedział Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta Rzeszowa.

Głosowanie nad wotum poprzedziła kilkudziesięcio minutowa dyskusja o raporcie stanu miasta.  Przedstawione zostały w niej podstawowe dane o Rzeszowie, jak liczba ludności - 196 638 osób, powierzchnia - 128,5 km kw. Wymienione zostały najważniejsze inwestycje: rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego, rozbudowa ul. Jana Pawła II czy remont ul. Lisa-Kuli. 

Radni z Prawa i Sprawiedliwości podnosili zastrzeżenia co do stanu miasta. Partykuowali oni pilną potrzebę budowy nowych żłobków. Zwracali także uwagę na "wyludniające się" niektóre osiedla.

Uważam, że powinniśmy przyłożyć uwagę by podjąć szczegółową rewitalizację osiedli, które były budowane w latach 60, 70, by te miejsca stały się atrakcyjne dla mieszkańców. Nie może być tak, żeby mieszkańcy byli pozbawieni atrakcyjnych terenów zielonych, placów zabaw. Niestety, ich wygląd, estetyka, pozostawia wiele do życzenia. Miasto powinno aktywnie wejść we współpracę ze spółdzielniami, aktywnie inwestować w tego rodzaju miejsca. Takie osiedla odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie.

- argumentował Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS.


Zdanie radnych PiS próbował podważyć Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.


To się wszystko fajnie mówi naszym koleżankom z Prawa i Sprawiedliwości, jeżeli chodzi o raport za 2020 rok. Wszystkie inwestycje, o których państwo mówicie są ważne. Ja przypomnę datę sesji budżetowej - 15 grudnia 2020 roku. Głosujemy budżet na 2021 rok, tradycyjnie już, przeciwko byli radni klubu PiS. Dzisiaj się to wszystko fajnie mówi, że czegoś brakuje, ale jeśli przychodzi głosowanie, to państwo albo chowacie głowę w piach, albo próbujecie jeszcze 1,8 mld szukać na kolejne rozwiązania.

- mówił.

Ostatecznie radni zagłosowali następująco: "za" udzieleniem wotum było 17 osób, "przeciw" - 8 osób. Co ciekawe, wśród radnych przeciwnych znaleźli się niemal wszyscy członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości (z wyjątkiem Grzegorza Koryla nieobecnego na sesji).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy