reklama

Rzeszów zapłaci „odszkodowanie” jednej z sąsiednich gmin. Pojawią się też inne wydatki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Rzeszów zapłaci „odszkodowanie” jednej z sąsiednich gmin. Pojawią się też inne wydatki - Zdjęcie główne

Na zdjęciu (od lewej): Marek Bajdak, Paweł Baj | foto Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów i gminą Głogów Małopolski doszło do porozumienia w sprawie zwrotu części środków finansowych. Chodzi o przyłączenie sołectwa Pogwizdów Nowy. Rzeszów ma spłacić zadłużenie gminy, wynikające ze zrealizowanej inwestycji na terenie przyłączonego w 2021 roku sołectwa. Będą także kolejne działania wynikające z przyłączenia do miasta nowych sołectw.
reklama

O zawarciu porozumienia poinformował na swoim Facebooku burmistrz gminy Głogów Młp. Paweł Baj. Chodzi o spłatę zadłużenia w wysokości 2,4 mln zł, które gmina musiała zaciągnąć na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym


- Gmina wybudowała nową halę i na realizację inwestycję musieliśmy zaciągnąć dług w formie obligacji.

- tłumaczy nam Paweł Baj, burmistrz gminy. 

Niesmak pozostaje

Przypomnijmy, że oficjalnie sołectwo Pogwizdów Nowy stało się częścią Rzeszowa od 1 stycznia 2021 roku. Decyzję o tym, że nowe tereny zostaną przyłączone do stolicy innowacji zapadły już w lipcu 2020 roku. Okazuje się, że temat zwrotu kosztów za halę to nie jedyny problem gminy. 

- Takich spraw mamy więcej. Chodzi m.in. o sieci wodne i kanalizacyjne, sprawy związane z remontem dróg oraz szkoły. 

- informuje Baj. 

Dowiadujemy się, że gmina Głogów Małopolski wciąż dostarcza wodę i odprowadza ścieki z przyłączonego w 2021 roku sołectwa, jak i z osiedla Miłocin – św. Huberta, które jest częścią Rzeszowa od 2019 roku. 

Z poprzednim prezydentem rozmawiano, jednak - zdaniem burmistrza Pawła Baja - żadnych wiążących deklaracji ze strony Rzeszowa nie było

- Były prowadzone rozmowy, ale konkluzji nie było żadnej. Pismo [w sprawie hali – przyp. red.] wysłaliśmy jeszcze w sierpniu. Jeszcze w styczniu prowadziliśmy rozmowy, ale nie było zainteresowania. Mam takie obawy, że za prezydenta Ferenca nie doszłoby do takiego porozumienia. Za prezydenta Marka Bajdaka sprawa została szybko załatwiona. 

- wyjaśnia burmistrz Głogowa Młp. 

Miasto wykupi sieć wodociągową i kanalizacyjną

W przeszłości podobne rekompensaty były wypłacane m.in. gminie Świlcza, po tym jak do stolicy innowacji dołączono wieś Bzianka. Była to wówczas kwota miliona złotych na spłatę zobowiązań zaciągniętych na inwestycje. Później już miasto nie wypłacało rekompensat na spłatę zadłużenia dla żadnej z gminy, która utraciła tereny na rzecz Rzeszowa. 

W przypadku doprowadzania wody i odprowadzania ścieków zarówno Pogwizdów Nowy, jak i Miłocin nie są jedynymi obszarami miasta, które nie są obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. 

Za dostarczenie wody do części os. Budziwój odpowiada firma Eko-Strug z Tyczyna, jednak  to MPWiK odprowadza ścieki. Odwrotna sytuacja panuje na os. Biała, gdzie MPWiK dostarcza wodę, a Eko-Strug odprowadza ścieki. Matysówka jest w całości obsługiwana przez firmę z Tyczyna. 

- Te osiedla wcześniej były częścią gminy Tyczyn. Zostały przyłączone do Rzeszowa, jednak rury są własnością Eko-Strugu i one zostały jako nasza własność.

- tłumaczy Zbigniew Możdzeń, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Eko-Strug”.

W przypadku Pogwizdowa Nowego i Miłocina gmina Głogów Małopolski nie ma najmniejszych zahamowani przed oddaniem sieci wodnych i kanalizacyjnych w posiadanie miasta. 

Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże na rzecz spółki MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. Wówczas spółka stanie się formalnie ich właścicielem. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50 proc. ich wartości, czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.  

- Chcemy oczywiście zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego, dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. 

– tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Pojawia się jednak pytanie dlaczego dopiero teraz ratusz zainteresował się tą kwestią?

- Tak powinny wyglądać rozmowy samorządów dotyczące poszerzenia miasta. Wcześniej nie było takiej chęci, a to przecież sprawy, które dotyczą mieszkańców i gminnego majątku 

– podsumowuje burmistrz Paweł Baj.


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama