reklama

Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z Ukrainy uczy się w rzeszowskich szkołach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z Ukrainy uczy się w rzeszowskich szkołach - Zdjęcie główne

Pół tysiąca uczniów z Ukrainy w rzeszowskich szkołach | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Uczniowie, którzy zmuszeni byli opuścić ogarnietą wojną Ukrainę, powoli zapisują się do polskich szkół. W rzeszowskich szkołach naukę pobiera ponad 500 osób.
reklama

Najwięcej ukraińskich uczniów w szkołach podstawowych

Do szkół na terenie Rzeszowa trafia coraz więcej uchodźców z Ukrainy. To głównie kobiety z dziećmi. Zmuszeni ucieczką przed trwającą wojną, starają się rozpocząć nowe życie w naszym kraju. 

Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa przekazała, że w miejskich szkołach podstawowych przyjęto już 436 ukraińskich uczniów. 

- W szkołach ponadpodstawowych mamy ich 37, a pod opieką w przedszkolach przebywa 55 dzieci z Ukrainy - mówi nam rzecznik.

Nie każde dziecko z Ukrainy zna język polski

Pewnym utrudnieniem dla ukraińskich uczniów jest bariera językowa. Nie każdy posługuje się, nawet w stopniu podstawowym, językiem polskim. 

Młodzież z Ukrainy w Polsce porozumiewa się głównie językiem angielskim lub niemieckim, które stanowią u naszych wschodnich sąsiadów podstawę programową.

Dla tych, którzy muszą nauczyć się języka polskiego, zostaną utworzone oddziały przygotowawcze.

- Powstaną one w wybranych szkołach, dla dzieci i młodzieży, którzy zupełnie nie rozumieją języka polskiego. W związku z tym nie są w stanie kontynuować nauki w naszym języku. Po zmniejszeniu bariery językowej, dzieci i młodzież będą mogły dołączyć do zwykłych klas i tam kontynuować naukę - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec. 

Zajęcia wyrównawcze, nauka języka

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama