Reklama

Na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie pojawi się szklana płyta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie pojawi się szklana płyta?  - Zdjęcie główne

Miejsce odnalezienia Bramy Sandomierskiej | foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Archeolodzy, badający „wnętrze” ul. Grunwaldzkiej, odkryli to co przewidywali odnaleźć, czyli fragmenty Bramy Sandomierskiej, która stanowiła niegdyś wyjście z granic miasta. Pojawia się pytanie, co miasto planuje zrobić z tym odkryciem.

Ponad 650 tys. zł zapłaciło miasto za przeprowadzenie badań archeologicznych. Zajmuje się nimi Fundacja Rzeszowska Ośrodka Archeologicznego we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Pracownią Archeologiczną Mirosław Mazurek. 

Brama odnaleziona!

Archeolodzy rozpoczęli prace w listopadzie ubiegłego roku. W pierwszym dniu badań odnaleziono pozostałości nawarstwień z dawnego przebiegu drogi, fragmenty potłuczonych naczyń i kości zwierzęce. Głównym celem było odnalezienie pozostałości Bramy Sandomierskiej, na której w XVII wieku pobierano m.in. myto od kupców, którzy chcieli handlować na miejskim rynku.

O bramie wiemy z przekazów historycznych i planie Rzeszowa z 1762 roku, stworzonym przez Karola Henryka Wiedemanna. Kilka tygodniu po rozpoczęciu prac, archeolodzy odnaleźli to czego szukano. Mury Bramy Sandomierskiej znajdowały się pomiędzy ul. Kościuszki i ul. Matejki. Jakie są dalsze plany badań?

- W tej chwili kontynuujemy prace w tej części, gdzie odkryliśmy bramę. Udało nam się odnaleźć również inne mury, które prawdopodobnie są związane z wcześniejszą zabudową. Odkryliśmy także drewnianą konstrukcje. Mogła ona być częścią mostu biegnącego nad rzeką Mikośka, która przebiegała wówczas na długości ul. Kopernika. 

- odpowiada Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiej Ośrodka Archeologicznego.

Co się stanie z bramą?

Badania archeologiczne to jedno. Dzięki nim naukowcy zdobędą potrzebne materiały oraz wiedze na temat interesujących ich kwestii. Co z mieszkańcami Rzeszowa? Czy miasto planuje w jakikolwiek sposób zaznajomić ich z architektoniczną historią miasta?

- Trudno powiedzieć co można by z tym odkryciem zrobić. To decyzja konserwatora i miasta. Ja nie widzę możliwości jej pokazania. Można by zamontować szklaną płytę, jednak umiejscowienie bramy nie jest korzystne i owa pływa znajdowałaby się na środku ulicy. Z drugiej strony taka płyta z czasem traci przejrzystość i po dwóch latach nie nadaje się do użytku. 

- tłumaczy Dariusz Bobak. 

Istnieje możliwość zaznaczenia przebiegu bramy na wyremontowanej ulicy i umieszczenia odpowiedniej tablicy z opisem wskazanego miejsca. Ostatnie słowo w tej kwestii należy do urzędników miejskich. 

- Będziemy chcieli upamiętnić w jakiś sposób to znalezisko. Na ten moment trwają pracę i do ich zakończenia nie będziemy podejmować żadnych decyzji. Poczekamy na opinie ekspertów. 

- zaznacza Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Badania archeologiczne potrwają do końca lutego 2021 roku. W następnej kolejności na ul. Grunwaldzkiej rozpocznie się gruntowna przebudowa, która będzie kosztowała miasto około 4 milionów złotych.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy