reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Rzeszowski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie | foto Powiat Rzeszowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RzeszówJuż od dekady 1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest upamiętnieniem antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
reklama

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto upamiętniające antykomunistyczny ruch partyzancki, który walczył z komunistycznym reżimem.

reklama


W tym roku obchody mają szczególny charakter, gdyż mija 70 lat od śmierci członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która stała się symboliczną datą upamiętnienia wszystkich „wyklętych”, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale przeciwstawili się komunistycznemu dyktatowi i podjęli walkę o Wolną Polskę, choć szanse na zwycięstwo były niewielkie a im samym groziło więzienie, śmierć oraz wyrzucenie poza nawias społeczeństwa.

Uroczystości w stolicy województwa

1 marca o 8.30 w rzeszowskim Kościele Farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych. Tuż po niej o godzinie 10 marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z delegacją złożą kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. 

reklama

Pomnik upamiętnia członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Rzepkę, którzy stali się symbolami bohaterskiej walki i męczeńskiej śmierci za wolność Ojczyzny.

Dodajmy, że pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

reklama


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo