Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Rzeszowski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie | foto Powiat Rzeszowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Już od dekady 1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest upamiętnieniem antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto upamiętniające antykomunistyczny ruch partyzancki, który walczył z komunistycznym reżimem.


W tym roku obchody mają szczególny charakter, gdyż mija 70 lat od śmierci członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która stała się symboliczną datą upamiętnienia wszystkich „wyklętych”, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale przeciwstawili się komunistycznemu dyktatowi i podjęli walkę o Wolną Polskę, choć szanse na zwycięstwo były niewielkie a im samym groziło więzienie, śmierć oraz wyrzucenie poza nawias społeczeństwa.

Uroczystości w stolicy województwa

1 marca o 8.30 w rzeszowskim Kościele Farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych. Tuż po niej o godzinie 10 marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z delegacją złożą kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. 

Pomnik upamiętnia członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Rzepkę, którzy stali się symbolami bohaterskiej walki i męczeńskiej śmierci za wolność Ojczyzny.

Dodajmy, że pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy