Reklama

Od 1 marca zmiany w sklepach AGD i RTV

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Od 1 marca zmiany w sklepach AGD i RTV - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 marca w całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe etykiety oznaczające efektywność energetyczną. Na sprzęcie gospodarstwa domowego nie będzie już liter z "plusem".

Dotychczas sprzęty AGD i RTV były oznaczone literami od G (najgorsza efektywność energetyczna) do A (najlepsza efektywność energetyczna). W ostatnich latach mieliśmy wysyp lodówek i pralek z oznaczeniami A+ czy A+++. 


Władze Unii Europejskiej zdecydowały, że nie można w nieskończoność dodawać „plusów” do etykiet, stąd zmiana w oznaczeniach, która nastąpi w całej Unii Europejskiej od poniedziałku 1 marca.

Lista zmian

Na nowych etykietach pozostaną informacji o cechach niezwiązanych z energią. Chodzi m.in. o roczne zużycie prądu, wydajność cyklu prania oraz zużycie wody. 

Przy oznaczeniach klasy energetycznej znikną "plusy", a w użyciu będą jedynie litery. Na nowych etykietach zamiast A+++ pojawi się symbol C, w miejsce A++ będzie litera D, zaś symbol A+ zastąpi litera E.

Po lewej stara etykieta. Po prawej etykieta po zmianach

Najbardziej energochłonne urządzenia będą oznaczone literami F i G. Na ten moment nie będzie urządzeń z symbolami B i A. Te oznaczenia będą zarezerwowane dla sprzętów o lepszych parametrach i pojawią się dopiero w przyszłości.

Wprowadzone zmiany dotyczą pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów oraz monitorów. Lampy i żarówki przyjmą nowe etykiety we wrześniu. 

Zmiany w sklepach RTV i AGD nie dotyczą m.in. odkurzaczy, piekarników, kuchenek ani okapów. Ich oznaczania energetyczne zostaną zmienione dopiero w 2023 roku.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy