Reklama

Cichy konflikt proprezydenckiego klubu radnych i porozumienia Razem dla Rzeszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Cichy konflikt proprezydenckiego klubu radnych i porozumienia Razem dla Rzeszowa - Zdjęcie główne

Ratusz w Rzeszowie | foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów „Propaganda i dbałość o wizerunek władz miasta w Rzeszowie ma się bardzo dobrze. Administratorzy usuwają nasze posty z grupy Sąsiedzi Rzeszów oraz nie zatwierdzają naszych postów w grupie Rada Miasta Rzeszowa” – uważają członkowie porozumienia Razem Dla Rzeszowa.

Nie jest tajemnicą, że relacje pomiędzy proprezydenckim klubem Rozwój Rzeszowa i porozumieniem Razem Dla Rzeszowa nie należą do przyjaznych. W dalszej perspektywie należy się spodziewać, że członkowie obu tych grup będą w najbliższych wyborach samorządowych konkurować o stanowiska radnych i już teraz mamy do czynienia z "festiwalem drobnych uszczypliwości". 

Propaganda na Facebooku?

W przeszłości członkowie Rozwoju Rzeszowa dość sceptycznie wypowiadali się na temat uchwały obywatelskiej porozumienia, która miała na celu zwiększenie dostępności mieszkańców do informacji na temat inwestycji w mieście i wydanych pozwoleń na budowę. 

Władze Rzeszowa także mają wiele powodów do antypatii względem porozumienia. Wszystko przez nową inicjatywę, której celem jest prowadzenie monitoringu działań władzy lokalnej oraz analize danych i dokumentów, które mogą naruszać prawa i ujawniać nieprawidłowości w działalności urzędu.

Kolejna odsłona cichego konfliktu widoczna jest w mediach społecznościowych, a dokładniej rzecz ujmując na Facebooku. Kilka dni temu na profilu porozumienia pojawił się wpis, w którym administratorom grupy Sąsiedzi Rzeszów i Rada Miasta Rzeszowa zarzucono propagandę, której celem jest poprawa wizerunki władz miasta.

Czy porozumienie ma rację? W przypadku grupy Sąsiedzi Rzeszów trudno ustalić administratora grupy. Jednak w przypadku Rady Miasta Rzeszowa to nie problem. Widzimy,  ze głównymi administratorami strony jest m.in. Konrad Fijołek oraz Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa. Wśród moderatorów znajdziemy także Stanisława Sienko i Marka Ustrobińskiego, zastępców prezydenta Rzeszowa. 

- Wkurza nas, że na grupie Sąsiedzi Rzeszów usuwane się nasze postu. Na grupie Rada Miasta Rzeszowa też nasze posty nie są zatwierdzane. Warto zadać pytanie czy grupa jest zatwierdzona przez Rade Miasto Rzeszowa oraz kto płaci za moderowanie tej grupy. 

- wyjaśnia Artur Polakiewicz z porozumienia Razem Dla Rzeszowa, który zapewniał nas w rozmowie, że zwróci się do przewodniczącego rady z oficjalnym zapytaniem w tej sprawie. 

Jak na te zarzuty reagują administratorzy grupy?

- Grupa [Rada Miasta Rzeszowa – przyp. red.] powstała w wyniku konsultacji z mieszkańcami. Jeżeli chodzi o nieakceptowanie ich postów, to nie robimy tego celowo. Nie ma czegoś takiego, że nie chcemy ich dopuścić do głosu. Mamy bardzo dużo postów do zaakceptowania i czasami zdarza nam się coś przeoczyć.

- wyjaśnia Witold Walawender. 

Dodajmy, że w regulaminie grupy jest dokładna informacja, że jej założyciel "ma prawo usuwać wiadomości zamieszczane przez członków grupy bez podania przyczyny, jeśli odbiega od merytorycznej treści wątku". Jest również zapis o tym, że "zabrania się reklamowania swojej grupy w komentarzach do materiałów, z wyjątkiem sytuacji, że reklamujemy swoją grupę pod materiałem tematycznie odpowiadającemu treści grupy".

Zwłaszcza drugi z podanych powyżej zapisów może być dla administratorów grupy wystarczającym powodem do nieakceptowania postów, które proponuje porozumienie Razem dla Rzeszowa. 

Członkowie grupy nie zamierzają zdawać się na łąskę grupy moderowanej przez radnych i zakładają swoje włąsme forum dyskusyjne, również na Facebooku. Nazwano ją "Razem dla Rzeszowa" i na dzien dzisiejszy liczy ponad 300 członków.

- U na nie będzie cenzury.

- przekonuje Artur Polakiewicz.  

Finansowanie Urban Lab Rzeszów

Okazuje się,  że cichy konflikt uderza rykoszetem w Urban Lab Rzeszów, który prowadzi m.in. Konrad Fijołek. 

Członków porozumienia szczególnie interesuje kwestia finansowania instytucji. Wysłano w tym temacie pismo do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie. Jego treść zamieszczamy poniżej.  

 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy