reklama

Szukają przypadków naruszeń prawa w urzędzie miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Szukają przypadków naruszeń prawa w urzędzie miasta  - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Władze miasta Rzeszowa doczekały się społecznego audytu. Nowa inicjatywa porozumienia Razem dla Rzeszowa ma na celu prowadzenie monitoringu działań władzy lokalnej oraz analizę danych i dokumentów, które mogą naruszać prawa i ujawniać nieprawidłowości w działalności urzędu.
reklama

Odkąd porozumienie Razem dla Rzeszowa rozpoczęło działalność, ratusz nie ma łatwego życia. Jeszcze w ubiegłym roku, dzięki obywatelskiemu projektowi uchwały, miejscy urzędnicy zostali po cześci zmuszeni do publikacji wszystkich informacji związanych z nowymi inwestycjami w mieście. 

Teraz członkowie porozumienia przeprowadzą społeczny audyt władz Rzeszowa.  

- W obecnej sytuacji przyszedł czas i nastała konieczność na działalność strażniczą obywateli, której celem będzie prowadzenie monitoringu działań władz miasta Rzeszowa, analiza danych i dokumentów pokazujących naruszenie prawa i ujawnianie nieprawidłowości w działalności Urzędu Miasta Rzeszowa i spółek jemu podległych.

- tłumaczy Artur Polakiewicz, członek porozumienia i koordynator inicjatywy Watchdog Rzeszów.

Watchdog Rzeszów 

Już od samego początku od wprowadzenia obywatelskiej uchwały na sesje, władze miasta niechętnie podchodziły do pomysłów porozumienia Razem Dla Rzeszowa, co potwierdzało stanowisko proprezydenckiego klubu radnych Rozwój Rzeszowa, który podczas sesji Rady Miasta, kiedy rozmawiano o wprowadzeniu uchwały, otwarcie wykazywał niechęć do jej akceptacji. Ostatecznie projekt przeszedł głosowanie, jednak do dnia dzisiejszego nie doczekał się pełnej realizacji. 

Po stworzeniu „mapy problemów Rzeszowa”, gdzie obywatele sami mogą zgłaszać problemy występujące w miejscu ich zamieszkania, członkowie porozumienia nie mają zamiaru zasiadać na laurach i organizują społeczny audyt władz Rzeszowa, w ramach tzw. watchdogów. Tego typu podmioty powstają na terenie całego kraju. Zajmują się monitoringiem życia społecznego pod kątem źródeł zagrożenia, którym może być m.in. niekompetencja urzędników miejskich. 

- Przechodząc na nasz grunt lokalny, przez ostatnie 18 lat nie wypracowano w Rzeszowie skutecznych mechanizmów kontroli społecznej władz miasta przez obywateli. Te zaś żyły w przekonaniu, że na każde swoje działanie mają przyzwolenie mieszkańców. Wszyscy żyli w „bańce informacyjnej" serwowanej nam przez rzeczników prasowych miasta. Mieszkańcy byli okłamywani, sterowani i manipulowani. 

- zaznacza Artur Polakiewicz. 

Głównym zadaniem organizacji Watchdog Rzeszów będzie prowadzenie monitoringu działań władz miasta Rzeszowa, analiza danych i dokumentów pokazujących naruszenie prawa i ujawnianie nieprawidłowości w działalności Urzędu Miasta Rzeszowa i spółek jemu podległych.

Jak zaznaczają członkowie porozumienia, ich działania mają charakter apolityczny, a stworzenie inicjatywy wynikała z ilości informacji dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu miasta. Te informacje miały docierać do nich w ramach zgłoszeń do „mapy problemów Rzeszowa". 

- Uruchomiliśmy nową i bezpieczną skrzynkę mailową. Najlepiej zgłaszać wszystkie nieprawidłowości przez nią. Gwarantujemy anonimowość. 

- dodaje Artur Polakiewicz. 

Problemy i nieprawidłowości w urzędzie miasta można zgłaszać na adres: watchDOGrzeszow@protonmail.com. 

Zapytaliśmy w rzeszowskim ratuszu co sądzą o inicjatywie. Usłyszeliśmy jedynie, że nie będą komentować tego tematu. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama