Co należy załatwić po urodzeniu dziecka? Formalności po porodzie

Opublikowano:
Autor:

Co należy załatwić po urodzeniu dziecka? Formalności po porodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Przyjście na świat potomka to niezwykle ważny moment, który wymaga wielu przygotowań. Przyszli rodzice zazwyczaj już wiele miesięcy wcześniej kompletują wyprawkę, urządzają pokój i wybierają imię dla maleństwa. Muszą jednak pamiętać, że po porodzie również czeka ich kilka istotnych formalności. Podpowiadamy jakich.

Wizyta w urzędzie stanu cywilnego

Każde dziecko, aby stać się pełnoprawnym obywatelem Polski, musi zostać zarejesrtowane w urzędzie stanu cywilnego i otrzymać swój indywidualny numer PESEL, czyli Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Do zarejestrowania dziecka niezbędny jest akt urodzenia, wydawany przez szpital maksymalnie 3 dni od daty porodu. Wraz z nim konieczne jest złożenie deklaracji dotyczącej wyboru imienia lub imion (wg. polskiego prawa dziecku można nadać dwa imiona) oraz nazwiska dziecka. Jeśli rodzice są małżeństwem zostało ono określone w akcie ślubu, jeśli nie, muszą zdecydować, po którym z nich potomek otrzyma nazwisko lub je ze sobą połączyć. W takiej sytuacji konieczne jest również przedstawienie dokumentu potwierdzającego ojcostwo. Zgłoszenie dziecka do urzędu stan cywilnego musi najpóźniej 21 dnia od otrzymania aktu urodzenia. Można to zrobić bezpośrednio w placówce – wystarczy obecność jednego rodzica – lub przez Internet, wykorzystując do tego profil zaufany.
 

Złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Po przyznaniu nr. PESEL konieczne jest dopełnienie jeszcze kilku formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Żeby to zrobić, należy wypełnić wniosek ZUS ZCNA i złożyć go w odpowiedniej placówce ZUS-u. Obowiązku tego musi dopełnić tylko jeden z rodziców, do którego ubezpieczenia zostanie dopisane dziecko. Ma na to tydzień od momentu otrzymania nr. PESEL.
 

Zgłoszenie do programów socjalnych

Młodzi rodzice mogą również skorzystać z finansowej pomocy państwa, które oferuje im dwa rozwiązania. Jednym z nich jest becikowe, czyli jednorazowa zapomoga przysługująca z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł. Przysługuje ona rodzinom, w których łączny miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1922 zł netto. Wniosek o wypłatę można złożyć w urzędzie miasta lub przynależnej mu jednostce MOPS-u.

Drugim programem socjalnym jest popularne 500+, wypłacane co miesiąc i obecnie przysługujące na każde dziecko w rodzinie, bez względu na wysokość zarobków. Wnioski można składać w urzędzie miasta lub online, za pomocą rządowej strony gov.pl.

Samotne matki oraz rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się również o dodatkowe zasiłki, których wysokość oraz wymogi przyznawania można sprawdzić w każdej placówce MOPS-u.


 

Decyzja o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia

Nie jest to punk obowiązkowy, jednak wielu rodziców decyduje się na zakup dodatkowej polisy na życie, zabezpieczającej skutki wypadku lub długotrwałej choroby oraz pakietu opieki medycznej. Małe dzieci często chorują, a możliwości NFZ-u są mocno ograniczone, dlatego możliwość korzystania z usług prywatnej służby zdrowia stanowi atrakcyjne rozwiązanie. Rodzice, którzy chcą wykupić dziecku taki pakiet medyczny, muszą skontaktować się z konsultantem wybranej firmy. Mogą to zrobić w dowolnym momencie, jednak większość z nich obowiązuje od 1 dnia kolejnego miesiąca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE