Reklama

Zobaczcie Solinę i Polańczyk w trakcie pięknej zimy. Magiczne ujęcia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Urok Bieszczadów, jak i okolic wokół Jeziora Solińskiego polega na tym, że są one niesamowite o każdej porze roku, ale prawdziwy majestat tych terenów ukazuje nam właśnie surowa zima. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z Soliny i Polańczyka. Ich autorem jest Marek Jurek.

Tym razem mamy dla was piękne zdjęcia Soliny i Polańczyka w zimowej szacie. Zobaczcie, jak tam jest pięknie - "nic, tylko rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady".

W tym miejscu warto przypomnieć historię budowy zapory w Solinie, bo to ona zmieniła krajobraz tej okolicy. Pierwszy projekt budowy zapory wodnej w Solinie opracował jeszcze przed drugą wojną światową, bo w 1921 roku profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Kolejna koncepcja tej budowli powstała w 1955 roku a jej autorem był inżynier Bolesław Kozłowski. W 1960 roku rozpoczęła się realizacja tej inwestycji, która całkowicie zmieniła oblicze tej ziemi.

Zalania terenów znajdujących się w widłach Sanu i Solinki dokonano we wrześniu 1967 roku. Podczas napełniania zbiornika solińskiego, zatopione zostały takie miejscowości jak: Solinka, Chrewt, Sokole, Horodek, Teleśnica Sanna i część Wołkowyi. Niczego nie oszczędzano, nawet cmentarzy i kościołów. W latach 1962-1967 przesiedlono 126 gospodarstw.

Warto pamiętać do pracy przy budowie bieszczadzkiej zapory ściągano pracowników z całej Polski. Powstanie solidnych fundamentów, wznoszenie ścian do góry to dopiero początek. Prace betoniarskie przy zaporze zakończono w 1968 roku. Rozruch pierwszej turbiny to 9 marca 1968 roku, a 20 lipca oddano zaporę do eksploatacji. Zobaczcie zdjęcia.

Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy