reklama

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie: Uchwała "anty-LGBT" gminy Niebylec nie jest ważna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bart Staszewski/facebook/opr. własne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie: Uchwała "anty-LGBT" gminy Niebylec nie jest ważna - Zdjęcie główne

Gmina Niebylec nie jest już strefą wolną od "ideologii LGBT" | foto Bart Staszewski/facebook/opr. własne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę Rady Gminy Niebylec "o wyrażeniu sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT". Jakie było uzasadnienie tej decyzji?
reklama

We wrześniu 2019 roku Rada Gminy Niebylec przyjęła uchwałę"o wyrażeniu sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT". O unieważnienie tej decyzji wystąpił do sądu, były już Rzecznik Praw Obywatelskich,  Adam Bodnar. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie skargę Bodnara odrzucił. Były RPO złożył skargę do naczelnego Sądu Administracyjnego, ten nakazał sądowi w Rzeszowie ponowne zbadanie sprawy. 

29 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wydał postanowienie o unieważnieniu tzw. uchwały "anty-LGBT" gminy Niebylec. 

Uchwała Rady Gminy Niebylec narusza prawo

W ustnym uzasadnieniu sąd orzekł, że uchwała Rady Gminy Niebylec w sposób rażący naruszyła przepisy prawa.

Zdaniem sądu nie ma "ideologii LGBT", tak jak nie ma "ideologii heteroseksualnej".

- W uzasadnieniu zwrócono też uwagę na to, że uchwała ingerowała w prawa i wolności jednostek, a w szczególności osób ze społeczności LGBT+. Co więcej, zdaniem sądu uchwała ograniczyła prawo wolności wypowiedzi oraz prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami - poinformowała Kampania Przeciw Homofobii, będąca stroną postępowania. 

Uchwały anty-LGBT = więcej samobójstw wśród młodzieży

- To już siódmy wyrok stwierdzający nieważność uchwały „anty-LGBT” i potwierdzający, że uchwały te dyskryminują, stygmatyzują i wykluczają społeczność osób LGBTIQA. Dotychczas wszystkie sądy administracyjne, które badały uchwały merytorycznie, dochodziły do takich wniosków. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że uchwały „anty-LGBT” mają charakter bezprawny - mówi współpracująca z Kampanią Przeciw Homofobii apl. adw. Milena Adamczewska – Stachura z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci.

W raporcie pod nazwą„Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2019 – 2020” blisko połowa osób LGBTA w Polsce, ma poważne symptomy depresji, a osoby te, mieszkające w tzw. “strefach wolnych od LGBT”, częściej mają myśli samobójcze.

Wtorkowe postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie jest nieprawomocne. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama