Reklama

Top 30 najlepszych liceów ogólnokształcących na Podkarpaciu według rankingu "Perpektywy 2023". Tarnobrzeski "Hetman" deklasuje konkurencję [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Już po raz 25. "Perspektywy" przygotowały prestiżowy Ranking Liceów i Techników. Poznaliśmy najlepsze szkoły średnie w całym kraju. Młodzież i rodziców interesują wyniki wojewódzkie, bo to na ich podstawie ocenić można, gdzie najlepiej uczniowie przygotowywani są do matury, albo odnoszą sukcesy na olimpiadach przedmiotowych. Poznajcie zestawienie z Podkarpacia, a szkoły z naszego regionu znalazły się wśród najlepszych w całym kraju.

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. - Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów.

Stworzonych zostało pięć zestawień, w tym dwa główne: Liceów Ogólnokształcących 2023 i Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023. Wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły kryterium wejścia: maturę w maju 2022 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 procent), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W zestawieniu wojewódzkim na Podkarpaciu mamy zmianę lidera. Do tej pory zawsze najwyżej znajdowało się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, a tym razem "wypadło" poza podium. Trzecie miejsce zajęło II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, drugie jest I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, a wygrało i to z dużą przewagą I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

- To najwyższy wynik naszego liceum w historii, jeśli chodzi o Ranking Perspektyw. Jesteśmy szkołą z niepowtarzalnym klimatem, dzięki któremu osiąganie mniejszych czy większych sukcesów jest dużo łatwiejsze - mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor tarnobrzeskiego I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Sprawdź ranking top 30 w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy