reklama

O roku szkolnym 2022/2023, naborze do klas pierwszych i podręczniku "Historia i Teraźniejszość" - rozmawiamy z dyrektorem tarnobrzeskiego "Kopernika" Tomaszem Stróżem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

O roku szkolnym 2022/2023, naborze do klas pierwszych i podręczniku "Historia i Teraźniejszość" - rozmawiamy z dyrektorem tarnobrzeskiego "Kopernika" Tomaszem Stróżem - Zdjęcie główne

Na pierwszym planie Tomasz Stróź, dyrektor tarnobrzeskiego "Kopernika". | foto Grzegorz Lipiec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Już 1 września dzieci i młodzież wraca do szkół. O tym jaki to będzie rok szkolny, jakie są maturalne obawy, a także jak wyglądała rekrutacja zapytaliśmy dyrektora Tomasza Stróża z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
reklama

- Tak, czeka nas sporo zmian w szkolnictwie w najbliższym czasie. To dla nas wszystkich pracowity okres - zaczyna rozmowę dyrektor najwięszek tarnobrzeskiej szkoły średniej, Tomasz Stróż.

Zdrowie psychiczne i zadbanie o obecność psychologa w szkole powinny być priorytetem - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, które przeznaczyło 700 mln zł na zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i na zatrudnienie specjalistów. - Pewne kryzysy, które nastąpiły w związku z pandemią: izolacja, kształcenie na odległość i inne ciągłe zmiany, stan zdrowia psychicznego młodych ludzi uległ pogorszeniu. - Zgodnie z wytycznymi konieczne jest zatrudnienie w szkołach pedagoga specjalnego oraz szkolnego psychologa - mówi dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

To oczywiście nie jest jedyna zmiana. Matura odbędzie się w nowej formule. - Podejdą do niej uczniowie, którzy ukończyli ośmioklasowe podstawówki, a później czteroletnie licea. Wszystko według nowej podstawy programowej - wskazuje szef "Kopernika". - Zobaczymy, jak to wyjdzie. 

Duże emocje wzbudzała także rekrutacja. - Nowy rok szkolny rozpocznie aż jedenaście klas pierwszych, 350 osób. Dawno nie było takiego obłożenia. Tym bardziej, że zainteresowanie nauką w naszej szkole było ogromne i niestety nie mogliśmy przyjąć wielu uczniów, którzy mieli bardzo dobre wyniki na świadectwie, a także na egzaminie ósmoklasisty. Cieszymy się, że przy tak licznym naborze udało nam się tak wszystko zaplanować, że nauka będzie trwała do godziny 15:10 - dodaje Tomasz Stróż.

Spore poruszenie wywołuje nowy przedmiot historia i teraźniejszość i podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego. Jak się okazuje, o czym już pisaliśmy, wiele szkół w naszym województwie nie będzie korzystało z tej książki. Tak też będzie w tarnobrzeskim "Koperniku", gdzie w wykazie znalazł się podręcznik przygotowany przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

- Nie ingeruje w to, jakie podręczniki dobierają sobie nauczyciele. Każdy z nich musi "czuć" materiał, który jest tam zawarty. Wszyscy korzystają z tych wydawnictw, które są dopuszczone do użytku przez resort oświaty.

- wskazuje Tomasz Stróż.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama