Według danych, które są prezentowane na stronie internetowej swiatprzychodni.pl na wizytę u ortopedy na NFZ na Podkarpaciu średnio trzeba czekać w kolejce 56 dni. To wcale nie jest rekordowo dużo, bo 130 dni na Mazowszu i 125 dni w województwie opolskim to dopiero wynik. Krótszy czas oczekiwania niż na Podkarpaciu jest tylko w województwach świętokrzyskim (52 dni) oraz lubelskim (57 dni).
Ortopeda to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób i urazów związanych z narządem ruchu. Ortopeda dziecięcy ma specyficzny obszar zainteresowań. Pierwszą grupą pacjentów, którzy do niego trafiają, są noworodki i niemowlęta z wadami rozwojowymi. Pośród częstych problemów, z którymi styka się ortopeda dziecięcy, znajdują się:
- wady budowy mózgoczaszki,
- zniekształcenia twarzoczaszki (np. niedorozwój żuchwy, rozszczep podniebienia twardego),
- deformacje kończyn dolnych lub górnych (w obrębie kości długich, dłoni, stóp lub palców).
Z kolei przychodnia ortopedyczna dla dorosłych zajmuje się głównie leczeniem stanów pourazowych – przykurczów, ograniczeń ruchomości, deformacji i skrócenia kości. Te ostatnie powikłania przebytych złamań czy urazów wielonarządowych wymagają niekiedy wykonania chirurgicznej korekcji – w przypadku zrostu kości długich ze znacznym skróceniem, rotacją, skrzywieniem osi długiej czy ograniczeniem ruchomości stawu. Ważnym polem pracy ortopedy jest także działanie dotyczące minimalizowania skutków niepełnosprawności. Osobom z zaburzeniami chodu lub innymi poważnymi dysfunkcjami ortopeda pomaga właściwie dobrać kule, chodzik, wózek inwalidzki, a po amputacji kończyny – odpowiednią rehabilitację.
Wielu dorosłych wybiera się do ortopedy ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub dużych stawów. Sprawdź zatem kolejki do tych specjalistów na Podkarpaciu.
Komentarze (0)