Reklama

"Alternatywy 4" w Tarnobrzegu. Gorąca dyskusja o gigantycznej podwyżce czynszu w blokach Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W czwartek w wypełnionej po brzegi sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury doszło do spotkania władz spółki Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z lokatorami bloków, którymi zarządza. Powodem są gigantyczne podwyżki czynszu, które sięgają nawet 50 procent! Zobaczcie zdjęcia.

Rachunki grozy docierają od kilku dni do mieszkańców bloków Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Według nowych wyliczeń opłata za czynsz wzrasta o... 50 procent! - Co mamy zrobić? Powiesić się? Wszystkie ceny szybują w górę, raty kredytu także, a teraz jeszcze to. Rozumiemy: jest ciężko, ale tak wysoka podwyżka to absurd - piszą do nas mieszkańcy jednego z bloków.

Otrzymaliśmy zdjęcia rachunków z 1 marca 2022 roku, kiedy to czynsz wynosił 742,58 zł oraz druk otrzymany ostatnio, a tam przy tej rubryce mamy już 1054,88 zł. Nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 lutego 2023 roku. - Zaproponowana podwyżka odnosi się do gołego czynszu. Bez domofonu, windy i energii technicznej, bo te nie rosną, a wiec tej części opłaty za mieszkanie na którą nie ma wpływu wzrost cen energii, paliw i inflacja. Spodziewam się, że za kilka chwil dostaniemy kolejną podwyżkę składników czynszu zależnych choćby od prądu. Podwyżka jest większa niż wzrost czynszu przez poprzednie 17 lat - pisze jeden z mieszkańców Tarnobrzega.

- Od wielu miesięcy słyszymy, że raty kredytów mieszkaniowych wzrosły dwukrotnie i kredytobiorcy mają problemy z ich spłatą. TTBS również ma zaciągnięte kredyty pod budowę budynków i znajduje się w takiej samej sytuacji jak pozostali kredytobiorcy. To dzięki staraniom podejmowanym przez Spółkę wejście w życie tej podwyżki zostało opóźnione w czasie.

- wyjaśnia Łukasz Mędrykowski, prezes TTBS.

TROSKA O SPÓŁKĘ I MIESZKAŃCÓW

Teraz doszło do spotkania z mieszkańcami, które było momentami bardzo burzliwe. - Każdy pamięta co działo się w 2018 roku, kiedy zostałem prezydentem miasta i był ogromny problem z Tarnobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego - wspominał na początku prezydent Dariusz Bożek. - TTBS jest spółką miejską i muszę zadbać o dwie strony. O spółkę i o mieszkańców, bo upadek spółki to jeszcze większe kłopoty. Jestem zwolennikiem szukania kompromisu i rozwiązań. W całej Polsce są podwyżki i to nie jest kaprys. Wzrastają raty kredytów i każdy z nas o tym wie.

GŁOS MIESZKAŃCÓW

Kiedy głos zabrali mieszkańcy to przedstawiono informacje z których wynika, że nie było do tej pory żadnych konsultacji związanych z podwyżkami, a także wskazano, że Łukasz Mędrykowski nie jest przygotowany merytorycznie do pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji, jak prezes spółki. - Pojawiły się kłopoty z kontaktem z TTBS. Na przykład zwolniono elektryków, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje obowiązki. Uszkodzone okno, brak prądu w środku noc, awarie, odpadające elewacje - dodawali. - Awarie windy to norma.

PODWYŻKI

W trakcie dyskusji mieszkańcy wskazali inne podwyżki, które zostały przygotowane przez... władze miasta. - Czy ktoś ma uchwałę dotyczącą podwyżki czynszu? No właśnie, nikt, bo to uchwała widmo - mówiła pani Monika. - Znalazłam za to inne uchwały: pierwsza podwyżka wynagrodzenia dla prezesa. Uchwała podpisana przez prezydenta miasta. Druga uchwała: podwyżka wynagrodzenia dla rady nadzorczej. Podpisana przez zastępcę prezydenta miasta.

- Infalcja nie jest naszą i moją winą, podwyżki stóp procentowych także. Szkoda, że nie było mi dane się z Państwem spotkać i bije się w pierś. Komunikacja zawiodła - wyjaśniał Łukasz Mędrykowski. - Długo czekaliśmy i podczas rozmów z prezydentem miasta mówiliśmy "poczekajmy, dajmy jeszcze odetchnąć tym ludziom". Tak się nie stało.

Prezes TTBS zaznaczył, że będzie wprowadzony program redukacji kosztów. - Mamy inwestora na zakup drugiej nieruchomości w spółce. Pieniądze trafią na konto banku, tak aby obniżyć koszty czynszu - wskazywał Mędrykowski.

Mieszkańcy przekazali swoje postulaty na ręce prezydenta miasta Dariusza Bożka oraz przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Potańskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy