Reklama

Europejskie fundusze trafią na Podkarpacie. To ponad dwa miliardy euro!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Europejskie fundusze trafią na Podkarpacie. To ponad dwa miliardy euro! - Zdjęcie główne

foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Komisja Europejska zatwierdziła realizację nowego programu: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Wartość FEP to ponad 2,265 mld euro, czyli o ponad 5% (116 mln euro więcej) niż Fundusze na lata 2014-2020.

Województwo podkarpackie było liderem w wydatkowaniu unijnych funduszy w perspektywie 2014-2020, ale również we wcześniejszej - 2007-2013. W obecnej perspektywie Podkarpackie otrzyma najwyższe w historii wsparcie w ramach programów regionalnych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła dużą rolę marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla podczas negocjacji z Komisją Europejską. Zaznaczyła, że dzięki długim rozmowom wynegocjowano m.in. 49% środków alokacji na infrastrukturę drogową.   

Wojewoda Ewa Leniart stwierdziła, że te środki są dobrze i mądrze zainwestowane. Podkreśliła, że dużą rolę odegrały fundusze wspierające rozwój infrastruktury, jak również te wspierające działania rozwojowe, m.in.  kapitał ludzki.

– Jestem spokojna o to, że środki, które mamy do dyspozycji zostaną wykorzystane w sposób gwarantujący nam dalszy rozwój – dodała Ewa Leniart.   

Komisja Europejska wyraziła zgodę na to, aby znacząca część środków z FEP została przeznaczona na infrastrukturę drogową. Jest to kwota 149,5 mln euro, tj. 49% alokacji EFRR na transport ogółem. W ramach tej puli będą mogły być realizowane inwestycje z zakresu dróg wojewódzkich stanowiących pośrednie połączenia do sieci TEN-T na obszarach górskich. 

Podkarpacie było trzecim regionem w kraju, po województwach: lubelskim i opolskim, które otrzymało akceptację dla nowego programu regionalnego na lata 2021-2027. Ponad 2,265 mld euro z FEP  przeznaczone zostaną na: przedsiębiorczość, rynek pracy, badania, ochronę środowiska na Podkarpaciu, dostępność transportową.

1,634 mld euro przeznaczone na program pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a 28% czyli 631 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Działania w ramach programu dotyczyć będą głównie złagodzenia zdrowotnych i społeczno-gospodarczych skutków COVID-19 oraz wojny w Ukrainie. Planowana jest także pomoc dla pracowników branż, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w związku ze spadkiem lub przerwami w ich funkcjonowaniu. Przewiduje się także kontynuację istotnych dla regionu programów zdrowotnych. Natomiast w sferze edukacji zapewnione zostanie wsparcie na podniesienie jakości nauczania w szkołach ogólnych i zawodowych. Samorząd województwa planuje także kontynuację wsparcia w zakresie rozwoju opieki przedszkolnej oraz podnoszenia kwalifikacji osób dorosłych.

W pierwszym kwartale 2023 roku zakładane są nabory wniosków w następujących obszarach:

  • wsparcie dla MŚP
  • cyfryzacja
  • gospodarka wodno-ściekowa
  • adaptacja do zmian klimatu
  • drogi wojewódzkie
  • nfrastruktura edukacyjna, kulturalna oraz dostępność infrastruktury publicznej
  • aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy, rozwój kwalifikacji i kompetencji kadr oraz wsparcie osób dorosłych w zdobywaniu i uzupełnianiu kwalifikacji i kompetencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy