Województwo podkarpackie było liderem w wydatkowaniu unijnych funduszy w perspektywie 2014-2020, ale również we wcześniejszej - 2007-2013. W obecnej perspektywie Podkarpackie otrzyma najwyższe w historii wsparcie w ramach programów regionalnych.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła dużą rolę marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla podczas negocjacji z Komisją Europejską. Zaznaczyła, że dzięki długim rozmowom wynegocjowano m.in. 49% środków alokacji na infrastrukturę drogową.
Wojewoda Ewa Leniart stwierdziła, że te środki są dobrze i mądrze zainwestowane. Podkreśliła, że dużą rolę odegrały fundusze wspierające rozwój infrastruktury, jak również te wspierające działania rozwojowe, m.in. kapitał ludzki.
– Jestem spokojna o to, że środki, które mamy do dyspozycji zostaną wykorzystane w sposób gwarantujący nam dalszy rozwój – dodała Ewa Leniart.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na to, aby znacząca część środków z FEP została przeznaczona na infrastrukturę drogową. Jest to kwota 149,5 mln euro, tj. 49% alokacji EFRR na transport ogółem. W ramach tej puli będą mogły być realizowane inwestycje z zakresu dróg wojewódzkich stanowiących pośrednie połączenia do sieci TEN-T na obszarach górskich.
Podkarpacie było trzecim regionem w kraju, po województwach: lubelskim i opolskim, które otrzymało akceptację dla nowego programu regionalnego na lata 2021-2027. Ponad 2,265 mld euro z FEP przeznaczone zostaną na: przedsiębiorczość, rynek pracy, badania, ochronę środowiska na Podkarpaciu, dostępność transportową.
1,634 mld euro przeznaczone na program pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a 28% czyli 631 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Działania w ramach programu dotyczyć będą głównie złagodzenia zdrowotnych i społeczno-gospodarczych skutków COVID-19 oraz wojny w Ukrainie. Planowana jest także pomoc dla pracowników branż, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w związku ze spadkiem lub przerwami w ich funkcjonowaniu. Przewiduje się także kontynuację istotnych dla regionu programów zdrowotnych. Natomiast w sferze edukacji zapewnione zostanie wsparcie na podniesienie jakości nauczania w szkołach ogólnych i zawodowych. Samorząd województwa planuje także kontynuację wsparcia w zakresie rozwoju opieki przedszkolnej oraz podnoszenia kwalifikacji osób dorosłych.
W pierwszym kwartale 2023 roku zakładane są nabory wniosków w następujących obszarach:
- wsparcie dla MŚP
- cyfryzacja
- gospodarka wodno-ściekowa
- adaptacja do zmian klimatu
- drogi wojewódzkie
- nfrastruktura edukacyjna, kulturalna oraz dostępność infrastruktury publicznej
- aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy, rozwój kwalifikacji i kompetencji kadr oraz wsparcie osób dorosłych w zdobywaniu i uzupełnianiu kwalifikacji i kompetencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.