Reklama

Dom płonął, a strażacy dmuchali w alkomat. Wójt gminy Dębica złożył wniosek o ściganie zgłaszającego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP w Paszczynie

Dom płonął, a strażacy dmuchali w alkomat. Wójt gminy Dębica złożył wniosek o ściganie zgłaszającego! - Zdjęcie główne

Dom płonął a strażacy dmuchali w alkomat. Wójt gminy Dębica reaguje! | foto OSP w Paszczynie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Wracamy do bulwersującej sytuacji sprzed tygodnia z Pustkowa pod Dębicą. W obronie strażaków, którzy zamiast gasić pożar domu mieszkalnego musieli dmuchać w alkomat, stanął Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica.

Piątkowego wieczora (3 grudnia) straż pożarna walczyła z pożarem drewnianego domu w Pustkowie pod Dębicą. Nie wszyscy strażacy mogli swobodnie brać udział w akcji gaśniczej. Część z nich musiała dmuchać w policyjny alkomat.

Zamiast gasić pożar, dmuchali w alkomat!

W trakcie działań ratowniczo - gaśniczych na miejsce przybył patrol policji. Wcześniej funkcjonariusze otrzymali telefoniczną informację, że biorący w akcji strażacy są pod wpływem alkoholu. Ponadto zgłaszający informował, że strażacy nie mają uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Policja podjęła działania prewencyjne. Mundurowi zbadali trzeźwość strażaków, sprawdzili ich uprawnienia do kierowania wozami bojowymi. Zgłoszenia nie potwierdzono. 

Wójt gminy w obronie strażaków

- (...) W trakcie ratowania ludzkiego życia i mienia w sposób bezpodstawny, oskarżono strażaków o opisane powyżej czyny, należy dążyć do ustalenia sprawcy przedmiotowego, nie polegającego na prawdzie zawiadomienia

- napisał Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica, w piśmie do Komendanta Powiatowego Policji w Dębicy.

W związku z tym wójt gminy Dębica skierował również wniosek o ustalenie sprawcy nieprawdziwego zawiadomienia oraz wszczęcie postępowania z artykułu 234 Kodeksu Karnego, który mówi, że ten, "kto, przed organem powołanym do ścigania i orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Na miejscu pożaru pracowały liczne siły i środki z Państwowej Straży Pożarnej z Dębicy oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Brzeźnicy, Paszczyny, Pustkowa i Pustkowa-Strachowa. W pożarze nikt nie ucierpiał. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy