reklama

Będzie referendum w sprawie lokalizacji spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Tak głosowali radni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Organizatorzy

Będzie referendum w sprawie lokalizacji spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Tak głosowali radni - Zdjęcie główne

Radni debatowali nad uchwałą o referendum lokalnym. | foto Organizatorzy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieTarnobrzescy radni zdecydowali. Będzie jesienne referendum lokalne w Tarnobrzegu. Mieszkańcy miasta 17 września odpowiedzą na pytanie: "Czy jesteś przeciwko wybudowaniu SPALARNI ŚMIECI w odległości mniejszej niż 1000 m od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?" Jak głosowali radni?
reklama

Według projektu przygotowanego przez Urząd Miasta Tarnobrzega spalarnia odpadów ma powstać w przemysłowej części miasta, która jest odzielona od Jeziora Tarnobrzeskiego linią drzew. W marcu 2022 roku do tarnobrzeskiej Konfederacji dołączyła Platforma Obywatelska. - Do linii brzegowej od spalarni ma być blisko 500 metrów. Pomyślmy o przyszłości, bo cały czas trwa proces urbanizowania brzegów jeziora. Potrzebna jest baza noclegowa, domki, hotele. Spalarnia w tym miejscu to zamach na Jezioro Tarnobrzeskie - mówił wtedy Norbert Mastalerz, lider lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Tarnobrzegu.

reklama

12 maja rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod takim wnioskiem i incjatorem jest społeczny komitet złożony z osób z różnych środowisk.Organizatorzy muszą zebrać teraz 3600 podpisów (10 procent mieszkańców Tarnobrzega) i mieli na to 60 dni. Zbiórka podpisów zakończyła się sukcesem. Inicjatorzy złożyli prezydentowi miasta stosowny wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego z pytaniem "czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni odpadów śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?". W środę, 26 lipca, stosowna uchwała trafiła na obrady rady miejskiej.

reklama

Podczas debaty ważną kwestię poruszył Bogdan Bajorski. Radny, który jest praktykiem jeśli chodzi o takie inwestycje. - W całej tej zabawie najważniejsza jest lokalizacja. Czy potrzebna jest nam taka wielka spalarnia? Nie wiem, a koszt budowy to 600-800 milionów złotych - mówił radny Bogdan Bajorski z Komitetu Wyborczego Wyborców Dla Zgody i Rozwoju Tarnobrzega. - Sam pomysł referendum to świetna okazja do zapoznania się z całą inwestycję.

Z kolei opozycja z PiS wspominała o politycznej akcji Platformy Obywatelskiej, ale także chciała poznać wszystkie fakty dotyczące spalarni. - Chciałbym posłuchać, co mówi prezydent miasta odpowiedzialny za przygotowanie takiej inwestycji - dodał Łukasz Nowak, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Korzyści, kłopoty, myślę że mieszkańcy powinni to wiedzieć.

reklama

Przy okazji pojawiły się również głosy: czy nie będzie w Tarnobrzegu takiej sytuacji, jak w Przylepie koło Zielonej Góry, gdzie zapaliła się hala z toksycznymi substancjami. Ostatecznie nie było zaskoczenia i 17 radnych powiedziało "TAK" referendum. 3 sierpnia ma zostać powołana Miejska Komisja ds. Referendum i ruszy cały kalendarz związany z głosowaniem.

Tak głosowali radni:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo