Reklama

102. urodziny ppłk Stefana Michalczaka. To najstarszy żołnierz w Rzeszowie, który walczył w czasie II wojny światowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DWOT / 3 PBOT

102. urodziny ppłk Stefana Michalczaka. To najstarszy żołnierz w Rzeszowie, który walczył w czasie II wojny światowej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

foto DWOT / 3 PBOT

Udostępnij na:
Facebook
Podkarpacie Wielki przyjaciel podkarpackich Terytorialsów - ppłk Stefan Michalczak, ps. „Brzoza", skończył 102 lata. Jest najstarszym żołnierzem w Rzeszowie, który walczył w czasie II wojny światowej.

24 lutego 2023 r. 102. urodziny świętował ppłk Stefan Michalczak ps. „Brzoza" i „Jodła”. Z tej okazji dowódca podkarpackich terytorialsów, płk Michał Małyska, razem z delegacją żołnierzy odwiedzili pana Stefana Michalczaka  - byłego żołnierza AK, a dziś prezesa koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. W tym szczególnym dniu do życzeń i gratulacji dołączony został dedykowany ryngraf.

– Po wojnie aresztowało mnie UB, namawiali na współpracę. Moja odpowiedź mogła być jedna. Powiedziałem tym szpiclom, że z BANDYTAMI NIE WSPÓŁPRACUJĘ! Nigdy nie pobrudziłem sobie rąk wstępując do partii, aby pójść na łatwiznę. Nie po tym wszystkim...Najważniejsze jest, że mnie odwiedzacie, że mam z kim porozmawiać. Dziękuję, że swoją postawą prezentujecie wzór godny naśladowania we współczesnym świecie.

- powiedział ppłk Stefan Michalczak.

Ppłk Stefan Michalczak ps. „Brzoza" i „Jodła” - żołnierz ZWZ-AK, urodził się 24 lutego 1921 r., a gdy wybuchła wojna miał zaledwie 18 lat. W okresie okupacji niemieckiej został zaprzysiężony do Armii Krajowej, w której był żołnierzem drużyny dywersyjno-sabotażowej działającej w strukturach Podobwodu Iłża (Obwód AK Iłża), Inspektoratu Starachowice (Okręg AK Radom - Kielce). Po wojnie był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB. Ppłk Michalczak od 1992 r. pracuje społecznie w Światowym Związku Żołnierzy AK, jest prezesem koła w Rzeszowie.

Pan Stefan uczestniczy w uroczystościach patriotyczno  - niepodległościowych, upamiętniających działalność Armii Krajowej i polskiego Państwa Podziemnego, a także przysięgach wojskowych 3 Podkarpackiej Brygady OT - ta formacja jest mu niezwykle bliska. Posiada wiele odznaczeń państwowych, wojskowych i związkowych, obecnie angażuje się w propagowanie historii walk o niepodległość i tradycji wojskowych. Mimo wieku, cieszy się dobrym zdrowiem, zaskakuje fenomenalną pamięcią.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy