reklama

Pilot wojskowego samolotu oślepiony laserem na krośnieńskim lotnisku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wojsko-polskie.pl

Pilot wojskowego samolotu oślepiony laserem na krośnieńskim lotnisku - Zdjęcie główne

Pilot wojskowego samolotu BRYZA oslepiony laserem na lotnisku w Krośnie | foto wojsko-polskie.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Groźne zdarzenie na krośnieńskim lotnisku. We wtorek, 26 października, wieczorem policjanci zostali powiadomieni o fakcie użycia lasera, świecąc nim po samolocie. Informację potwierdza także zarząd Lotniska Krosno sp. z o.o.
reklama

Od kilku dni na lotnisku w Krośnie trwają wojskowe ćwiczenia z użyciem samolotów Wojska Polskiego. Jak ustaliła nasza redakcja, we wtorek wieczorem, laserem próbowano oślepić pilota samolotu BRYZA.

Informację, w rozmowie z Korso24.pl, potwierdziła Katarzyna Bęben, prezes spółki Lotnisko Krosno. Zdaniem władz lotniska laserem celowano po całym samolocie, także w okna pilotów. Informacja do wieży kontroli lotów wpłynęła od pilota wojskowego samolotu. O niebezpiecznej sytuacji zawiadomiono krośnieńską policję.

- Po godzinie 19 policjanci z Krosna zostali powiadomieni, o tym, że na lotnisku w tym mieście, nieznana osoba używa lasera i ma świecić nim po samolotach

- mówi nam podkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 - Policjanci pojechali na miejsce, sprawdzili teren, nie napotkali żadnych osób - dodaje podkom. Wrona. 

Kwestie związane z m.in. oślepianiem pilotów reguluje ustawa Prawo Lotnicze - przekazuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nie ma tu znaczenia czy samolot był cywilny, czy wojskowy.

Artykuł 87a ustawy zabrania emitowania wiązki lasera w kierunku statku powietrznego, w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty i mogący stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia, lub zdrowia załogi, lub pasażerów na jego pokładzie. Za złamanie tego przepisu, zgodnie z artykułem 211 punkt 12 grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Warto pamiętać również o Kodeksie karnym, który w artykule 174 pkt. 1 mówi: "Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama