Co to jest zimna Zośka?
Zimna Zośka to potoczne określenie dnia św. Zofii – 15 maja. W polskiej tradycji przyjęło się, że to właśnie wtedy kończą się ryzykowne chłody, które mogą zniszczyć młode sadzonki. Przed Zośką mamy jeszcze tzw. zimnych ogrodników: Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja) i Bonifacego (14 maja). Jak mówi stare przysłowie:
Pankracy, Serwacy, Bonifacy, źli na ogrody chłopacy.
Co można siać i sadzić po zimnej Zośce?
Po 15 maja przymrozki są już mało prawdopodobne, więc w końcu można wysiewać do gruntu i sadzić rośliny, które lubią ciepło i nie znoszą zimna.
Warzywa i zioła, które siejemy po 15 maja:
- Ogórki gruntowe
- Dynia, cukinia, kabaczki, patisony
- Fasola, fasolka szparagowa, kukurydza
- Arbuz i melon
- Bazylia, lubczyk
- Pomidor, papryka, bakłażan
Kwiaty do sadzenia po zimnej Zośce:
- Aksamitki, nasturcje, cynie
- Dalie (karpy) – sadzimy do gruntu
- Begonie bulwiaste –
- Kanny, powój trójbarwny, fasola ozdobna
- Bratki ogrodowe, naparstnice, goździki brodate, dzwonki
- Po połowie maja możesz też siać mniej znane, ale bardzo dekoracyjne rośliny: agapanty, eukomis, glorozę, ismenę czy sandersonię.
Co jeszcze robimy w ogrodzie po 15 maja?
- Wysadzamy rozsady: to najlepszy moment na przeniesienie do gruntu sadzonek pomidorów, papryk, sałat, selerów, porów i ogórków.
- Zbieramy pierwsze plony: jeśli wcześniej posiałeś warzywa w tunelu lub pod folią, to teraz możesz zbierać rzodkiewkę, szczypiorek i sałatę.
- Zabezpieczamy nowe rośliny: choć przymrozki już rzadkie, warto jeszcze obserwować prognozy – szczególnie w chłodniejszych regionach Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.