Reklama

Zatrzymano sprawcę zniszczenia tablicy pamiątkowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Centrum światów jest tutaj

Zatrzymano sprawcę zniszczenia tablicy pamiątkowej  - Zdjęcie główne

Zniszczona tablica | foto Facebook: Centrum światów jest tutaj

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historie kryminalne Na tablicy przy kamienicy na ul. Rynek 26 w Przemyślu widniały trzy nazwiska, w tym imię ukraińskiej malarki i graficzki, która należała do Rady Najwyższej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Jednemu z mieszkańców miasta nie spodobał się fakt upamiętnienia tej postaci i postanowił zniszczyć tablicę.

Tablica została zniszczona w nocy 1 lutego. O fakcie dowiedzieliśmy się wówczas z wpisu Anny Dąbrowskiej ze stowarzyszenia Homo Faber. Okazuje się, że nie była to pierwszy akt wandalizmu. Już 4 stycznia br. do przemyskich policjantów wpłynęło zawiadomienie o uszkodzeniu tablicy pamiątkowej.


Zarzut zniszczenia mienia

Na tablicy widniały nazwiska trzech wybitnych przemyślanek: Wincenty Tarnawskiej (1854-1943) - polskiej działaczki niepodległościowej, Ołeny Kulczyckiej (1877-1967) - ukraińskiej malarka i graficzka oraz Heleny Deutsch (1884-1982) - amerykańskiej psychoanalityczki, która była Polką żydowskiego pochodzenia. Każda z kobiet mieszkała w tej kamienicy.

Tablica budziła wiele kontrowersji, głównie ze względu na opinie Instytutu Pamięci Narodowej (chodziło o propagowanie ustroju komunistycznego) dotyczącą działalności Ołeny Kulczyckiej, która fakt członkostwa w Radzie Najwyższej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wykorzystywała, żeby interweniować w sprawie więźniów politycznych walczących z komunistycznym reżimem. Więcej o sprawie możemy przeczytać w tekście pt. Akt wandalizmu. Winny IPN?

Wartość pamiątkowej tablicy wykonanej z piaskowca została oszacowana na 3 tys. zł. Policjanci zabezpieczyli ślady, przeprowadzili oględziny miejsca, a także zabezpieczyli monitoring.

Po miesiącu od zniszczenia udało się namierzyć sprawcę aktu wandalizmu. 

- 2 marca funkcjonariusze wydziału kryminalnego oraz wydziału dochodzeniowo-śledczego, w wyniku prowadzonych czynności, ustalili sprawcę zniszczenia mienia, a następnie go zatrzymali.

- informuje st. asp. Małgorzata Czechowska, oficer prasowy komendy w Przemyślu. 

W samochodzie zatrzymanego 34-letniego mieszkańca Przemyśla znaleziono młotek oraz łom. Zgromadzony przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 34-latkowi zarzutu dotyczącego zniszczenia mienia.

- Był zaskoczony wizytą policjantów. Przyznał się do winy od razu. 

- dodaje st. asp. Małgorzata Czechowska.

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu zastosowała wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru oraz zakazu opuszczania kraju.

Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy