reklama

Akt wandalizmu w Przemyślu. Winny IPN?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Centrum światów jest tutaj

Akt wandalizmu w Przemyślu. Winny IPN?  - Zdjęcie główne

foto Facebook: Centrum światów jest tutaj

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Na tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Rynek 26 w Przemyślu widniały trzy nazwiska. Jednym z nich było nazwisko ukraińskiej malarki i graficzki, która należała do Rady Najwyższej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Czy ten fakt mógł być powodem wandalizmu?
reklama

Tablica została zniszczona w nocy 1 lutego. O fakcie dowiedzieliśmy się z wpisu Anny Dąbrowskiej ze stowarzyszenia Homo Faber


ZOBACZ TAKŻE: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie kontra ruch LGBT


Na tablicy widniały nazwiska trzech wybitnych przemyślanek: Wincenty Tarnawskiej (1854-1943) - polskiej działaczki niepodległościowej, Ołeny Kulczyckiej (1877-1967) - ukraińskiej malarka i graficzka oraz Heleny Deutsch (1884-1982) - amerykańskiej psychoanalityczki, która była Polką żydowskiego pochodzenia.

Każda z kobiet mieszkała w tej kamienicy. Tekst na tablicy był zapisany językiem polskim, ukraińskim i hebrajskim, aby podkreślić symboliczne narodowości przemyślanek.

Nazwisko propagujące komunizm 

Zniszczona tablica została zamontowana 11 września 2020 za zgodą mieszkańców kamienicy oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powstała w ramach projektu "Centrum Światów jest tutaj". Co ciekawe, tablicy nigdy nie odsłonięto. Dlaczego?

- Bo, mimo że zgoda IPN (co powiedział sam IPN) nie jest potrzeba, to nagle okazała się kluczowa. IPN wydał opinię negatywną. Na podstawie faktu członkostwa Kulczyckiej w Radzie Najwyższej USRS w latach 1951-1955 uznano, że umieszczenie jej nazwiska to „propagowanie komunizmu”.

- czytamy we wpisie Anny Dąbrowskiej. 

Lila Kalinowska i Jadwiga Sawicka, inicjatorki projektu "Centrum Światów jest tutaj" wyjaśniają, że według ich wiedzy i po konsultacjach z pracownikami Muzeum Ołeny Kulczyckiej jej członkostwo w Radzie nie stanowiło o propagowaniu ustroju komunistycznego. 

Ołena Kulczycka miała wykorzystywać ten wątpliwy zaszczyt, żeby interweniować w sprawie więźniów politycznych walczących z komunistycznym reżimem. Do IPN-u trafiła prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Winny Instytut Pamięci Narodowej?

Wpis o wcześniejszych próbach zniszczenia tablicy pojawił się na profilu projektu 8 stycznia br. Inicjatorki insynuowały wówczas, że zniszczenie może wynikać pośrednio z treści opinii wydanej przez IPN. 

- Tablica ciągle nie jest oficjalnie odsłonięta, ale ktoś zerwał (po raz kolejny) jej zabezpieczenie i próbował dokonać jej zniszczenia.  Podjęte próby najprawdopodobniej wiążą się z negatywną opinią, którą w sprawie naszej tablicy wydał IPN.

- czytamy na profilu „Centrum Światów jest tutaj”.

 

Co na to IPN?

- Przypisywanie tego tej opinii jest absurdalne. Potępiamy wszelkie takie akty wandalizmu. Panie wysłały do nas pismo o ponowne rozpatrzenie opinii. Przypominam, że jeszcze przed wydaniem owej opinii, niektórzy ludzie kwestionowali zawieszenie tablic. 

- odpowiada dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Policja szuka winnych

Policja została niezwłocznie zawiadomiona o akcie wandalizmu. 

- Dostaliśmy zgłoszenie 1 lutego o godzinie 22.30. Na miejsce zdarzenia zostali wysłani policjanci. Zabezpieczyliśmy ślady. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy bądź sprawców zniszczeń. Sprawdzany monitoring. 

- informuje st. asp. Małgorzata Czechowska z przemyskiej komendy policji. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama