reklama

Zima stulecia w Polsce! To był mroźny horror: komunikacyjny chaos, zamarznięty chleb, pociągi w zaspach! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Zima stulecia zostanie zapamiętana na zawsze. Intensywne opady śniegu w Sylwestra sprawiły, że 1979 rok został powitany zaspami, komunikacyjnym paraliżem kraju, a później brakami w dostawie surowców energetycznych. Zobacz jak walczono ze śnieżnym żywiołem.
reklama

Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu. Jaka to była skala mrozu? W miejscowości Ust´-Szczugier (także Ust´-Szczugor), wsi w europejskiej części Rosji, w Republice Komi (wówczas był to Związek Radziecki), 31 grudnia 1978 roku termometry pokazały temperaturę -58,1 stopni Celsjusza. Jest to najniższa temperatura odnotowana kiedykolwiek na kontynencie europejskim.

Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. W kolejnych dniach wskutek zakłóceń w transporcie zaczęło brakować surowców energetycznych. Zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane w wyniku mrozów szyny spowodowały, że transporty węgla do elektrociepłowni docierały wyjątkowo rzadko, a rozmrażanie tych, które udało się dowieźć, było bardzo utrudnione. Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko wyposażone w ciężki sprzęt (czołgi, które gąsienicami zrywały z dróg grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu). W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym stopniu. Transport międzymiastowy również funkcjonował bardzo źle. Autobusy w niektórych okolicach jeździły w "tunelach" wykopanych w śniegu.

Jak wyglądała zima stulecia na obecnych terenach województwa podkarpackiego? Bierzemy tutaj pod uwagę wydarzenia z czterech ówczesnych województw: rzeszowskiego, przemyskiego, krośnieńskiego oraz tarnobrzeskiego. Archiwalne wydania "Nowin" informują o pociągu, który utknął w zaspie w Cmolasie, odwołanych połączeniach kolejowych (w lutym Rzeszów przez to na chwilę stracił połączenie kolejowe z Warszawą), na południu regionu odwołano aż 460 kursów autobusowych!

Uczniowie wszystkich typów szkół przez kilkanaście dni stycznia nie chodzili na lekcje, bo działalność oświaty została wstrzymana. Brak surowców skutkował zimnymi kaloryferami i chałupniczymi sposobami dogrzewania mieszkań. Zaopatrzenie sklepów jeszcze przed zimą było złe, a teraz stało się jeszcze gorsze. Osoby żyjące w tamtym czasie pamiętają o zamarzniętym chlebie. Pękały rury wodociągowe, nie było energii elektrycznej. Historycy szacują, że zima stulecia sprzed ponad 40 lat zabrała życie około 1000 osób.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama