Reklama

Pierwszomajowe pochody w Tarnobrzegu. Mamy dla was archiwalne zdjęcia na których może znajdziecie swoich bliskich

Opublikowano: wt, 26 kwi 2022 15:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia To był symbol Polski Ludowej. Pochody na Święto Pracy w każdej miejscowości w kraju. Dla części był to przykry obowiązek, a dla innych początek dnia wolnego i zabawy. Przypominamy archiwalne zdjęcia pochodów z naszego regionu. Na początek: Tarnobrzeg.

Formalnie 1 maja stał się ustawowym świętem państwowym dopiero w roku 1950, ale od roku 1945 dla wszystkich było oczywiste, że dla rządzących rocznica ta ważniejsza jest niż wszystkie inne. Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju.

Tłumy na pochodach, sztandary z hasłami propagandowymi, portrety przywodców Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rekwizyty z zakładów pracy, albo organizacji lub klubów sportowych. I tak harcerze, sportowcy, górnicy, hutnicy. Każda grupa społeczna miała tam swoją reprezentację. Obowiązkowe były flagi czerwone i biało-czerwone. Wzdłuż trasy pochodu wywieszano ogromne portrety przywódców komunistycznych: Józefa Stalina, czy też Bolesława Bieruta. W pochodzie były niesione również portrety przodowników pracy.

Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej oprawie odbył się w Polsce w 1988 roku. To nie znaczy, że środowiska lewicowe nie urządzają święta do dziś. Można nawet powiedzieć, że pochody pierwszomajowe odzyskały swój ideowy charakter. Historia zatoczyła koło i dziś znów są to dobrowolne demonstracje osób walczących o prawa pracownicze.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Facebook Dawny Tarnobrzeg. 1 maja od lat 50-tych do roku 1987. Być może na niektórych fotografiach znajdziecie swoich bliskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy