Reklama

Dziś rocznica Akcji Reinhardt. Tak Mielec stał się "judenrein" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Miasto przed wojną zamieszkiwało ponad 5 tysięcy Żydów. Po wkroczeniu Niemców rozpoczęły się pierwsze represje skierowane do społeczności żydowskiej. Już 13 września 1939 roku podpalono synagogę wraz z kilkudziesięcioma osobami w środku. Nikt nie przeżył. Wkrótce powstało getto mające na celu odizolowanie Żydów od reszty społeczeństwa. Punktualnie o 5:00 rano 9 marca 1943 roku rozpoczęła się akcja przesiedleńcza - pisze Andrzej Krempa w książce "Zagłada Żydów mieleckich".

- Żydzi dostali pół godziny na spakowanie najniezbędniejszych rzeczy i opuszczenie mieszkań. Każdy mógł zabrać ze sobą bagaż do 25 kg. Do każdego domu wchodził granatowy policjant oraz SS-man mając w ręku spis członków rodziny. Żydów spędzono na Rynek, gdzie odbyła się wstępna selekcja - czytamy w książce Andrzeja Krempy

W kolejnych dniach likwidacji getta część jego mieszkańców wywieziono do obozu pracy w Pustkowie, a około 500 osób zostało przeniesionych do innych gett, skąd wysyłano je do obozu zagłady w Bełżcu. Mielec był pierwszym miastem w Generalnym Gubernatorstwie, które Niemcy ogłosili jako judenrein ("wolne od Żydów").

Źródło: A. Kempa, Zagłada Żydów mieleckich, Mielec 2013, s. 55-65 i n.

Fot. Kurt Hippert | Bundesarchiv 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy