reklama

Cisna na archiwalnych ujęciach. Zobaczcie, jak zmieniła się ta bieszczadzka perła [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Cisna. Miejscowość zlokalizowana w samym sercu Bieszczadów, siedziba gminy, a także jedna z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych wyjazdów. Zobaczcie zdjęcia.
reklama

Gmina Cisna jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Część jej obszaru wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a reszta znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Znacząca większość terenu porośnięta jest lasami, pełnymi dzikiej zwierzyny.

Aktualnie Cisna, a dawniej Czyasna

Aktualnie Cisna, a dawniej Czyasna. Powstanie tej osady datuje się na XVI wiek, jednak najwcześniejsze ślady pobytu człowieka na tym terenie pochodzą z czasów rzymskich, czego dowodem są dwie monety cesarza Hadriana znalezione w okolicy. Położona na starym trakcie solnym, wiodącym na Słowację przez przełęcz nad Roztokami, lokowana na prawie wołoskim, stanowiła własność Balów z Hoczwi.

Cisna była w posiadaniu wielu właścicieli, aż w wieku XIX trafiła w ręce rodziny Fredrów, stąd też jej sentymentalny związek z Aleksandrem Fredro. Ojciec Aleksandra – Jacek - zbudował tutaj hutę żelaza wraz z odlewnią i kuźnią , wykorzystując miejscowe złoża rudy. Huta ta działała do połowy XIX wieku i produkowała: krzyże nagrobne, ogrodzenia, piece żelazne, moździerze aptekarskie i narzędzia. W ostatnich latach XIX wieku, do miejsca położonego o 2 kilometry na zachód od centrum Cisnej, doprowadzono kolejkę wąskotorową z Nowego Łupkowa. Powstała tam wielka przeładownia drewna, od której wzięła swoją nazwę sąsiednia miejscowość – Majdan. Obecnie w tym miejscu, znajduje się stacja Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej.

W czasie I wojny światowej wielokrotnie toczyły się tu bitwy. Od jesieni 1914 do wiosny 1915 roku, w czasie walk toczących się w Karpatach, Cisna była trzykrotnie na linii frontu. Obecnie na zachodnim skraju miejscowości tuż obok drogi wojewódzkiej 897 znajduje się niewielki cmentarz wojenny na którym chowani byli polegli żołnierze Armii Austro-Węgierskiej, w tym również Polacy i Słowacy. Cmentarz został powiększony w 1927 roku po ekshumacji i przeniesieniu nań żołnierzy poległych z miejscowości Balnica, Maniów, Liszna, Żubracze i Przysłup

W latach międzywojennych Cisna była jedną z większych i zasobniejszych wsi w Bieszczadach, a także znanym letniskiem. W okresie międzywojennym stacjonował tu komisariat straży granicznej.

W latach 1941–1942 niemiecki okupant wymordował całą, żydowską populację wsi, około 120 osób. W sierpniu 1944 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii spalił osadę robotniczą Majdan pod Cisną, mordując zamieszkujących ją 20 leśników. 23 września wieś została zajęta przez Armię Czerwoną, po czym na miejscu zaczęto tworzyć polskie władze, posterunek Milicji Obywatelskiej oraz samoobronę w celu ochrony wsi przed atakami UPA. W nocy z 24 na 25 lipca 1945 roku banderowcy po raz pierwszy zaatakowali posterunek MO w Cisnej, zabijając 7 z 8 pełniących tam służbę milicjantów. 11 grudnia 1945 roku na wzgórzu Kamionka w granicach wsi została stoczona kilkugodzinna bitwa pomiędzy partyzantami UPA, a załogą nowego posterunku milicji, zginął jeden milicjant i wielu atakujących banderowców.

Największy atak na Cisną miał miejsce 11 stycznia 1946 roku. Upowcy najpierw podpalili szkołę i urząd gminy, a następnie dwór oraz 8 polskich gospodarstw. Żywcem spłonęła jedna, 4-osobowa rodzina.

Od połowy lat 50. XX wieku, do Cisnej zaczęła napływać ludność z innych regionów Polski, w poszukiwaniu miejsc na osiedlenie i pracy w lasach. W latach 60. gmina ożyła turystycznie, wybudowano pierwsze schroniska i ośrodki wczasowe. Już końcem lat 70. została na nowo odkryta ze względu na wyjątkowo malownicze położenie. Ta przepiękna kotlina posiada swój lokalny mikroklimat, stwarzający fantastyczne warunki dla wypoczynku oraz uprawiania turystyki letniej i zimowej.

źródło: gminacisna.pl, cisna.pl

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama