reklama

Lubisz zabawę na śniegu? Zobacz, czy w tym roku ulepisz bałwana. Długoterminowa prognoza IMGiW

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Synoptycy IMGW poinformowali, jaką pogodę przewidują na grudzień. Czy jest szansa, że w święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg? Sprawdźcie.
reklama

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdradzili wyniki swoich badań dotyczących długoterminowej prognozy pogody. Czy tej zimy będziemy mieli do czynienia z siarczystym mrozem, czy raczej z jesienną chlapą? Przeczytaj. 

Synoptycy prognozują: Tyle zobaczymy zimą stopni na termometrze 

Według amerykańskich modeli typowania pogody, tegoroczna zima w Polsce ma być wyjątkowo ciepła. Co to oznacza? To, że średnia temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza! Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, przyznaje, że również ich badania wykazały, że będzie ciepło, ale nie aż tak, jak wyliczyli to synoptycy za oceanu. 

Nie będzie tak, że całą zimę termometry będą wskazywać dodatnią temperaturę i jeżeli będzie padać to tylko deszcz. Będzie cieplej, co nie oznacza, że nie będzie przymrozków

 - podkreśla. Jak dodaje, również miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Jeżeli chodzi o temperaturę, to według Centrum Modelowania Meteorologicznego, w grudniu termometry w następujących miastach wykażą: 

  • Białystok od -1,8 °C do 0,5°C
  • Gdańsk od 1,6 do 2,9 °C
  • Gorzów Wlkp. od 0,6 °do 2,3 °C
  • Katowice od - 0,6 do 1,4 °C
  • Koszalin od 1,4 do 2,9 °C
  • Kraków od -1,0 do 1,0 °C
  • Lublin od -1,5 do -0,8 °C
  • Łódź od -0,6 do 1,4 °C
  • Poznań od 0,3 do 2,3 °C
  • Suwałki od -1,8 do 0,1 °C
  • Rzeszów - 0,7 do 1,1°C
  • Toruń od - 0,1 do 1,9 °C
  • Warszawa od - 0,4 do 1,5 °C
  • Wrocław od 0,3 do 1,5 °C
  • Zakopane od - 3,1 do -1,1 °C
  • Zielona Góra od 0,1 do 2,1 °C
 

Synoptycy IMGW przyznają również, że listopad oraz styczeń 2023 roku na pewno nie będzie zimniejszy niż w ostatnich latach. 

Białe święta? Czy to jest w ogóle możliwe? 

Czy wyższe niż zazwyczaj temperatury i częstsze opady deszczu oznaczają, że śniegu w tym roku nie zobaczymy? Grzegorz Walijewski, z IMGW przyznaje, że ten pojawi się na pewno w górach, ale możemy spodziewać się, że spadnie również na nizinach - w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety, miłośnicy białego puchu nie nacieszą się nim za długo, ponieważ według Centrum Modelowania Meteorologicznego, raczej popada i szybko stopnieje. 

Co ze świętami? Jest jakokolwiek szansa, że będziemy mieć białe Boże Narodzenie?

Oczywiście, że jest. To jest w końcu zima, a przewidywana prognoza może się do tego czasu zmienić. Proszę przypomnieć sobie, co było w poprzednim roku. Prognozy wskazywały, że będzie deszczowo i faktycznie tak było, do dnia Wigilii. Potem front się zmienił i w nocy zaczął padać śnieg. 

Ciepła zima, zaoszczędzimy na ogrzewaniu? 

Tegorocznej zimy obawia się wiele polskich rodzin. Wszystko za sprawą szalejących cen ogrzewania. Czy prognozy synoptyków oznaczają, że możemy zgromadzić mniej opału? Rzecznik instytutu podkreśla, że absolutnie nie. 

Zima to chłodna pora roku. Musimy o siebie zadbać. Faktycznie tegoroczna będzie łaskawa i być może pozwoli zaoszczędzić trochę na ogrzewaniu, ale nie zapewne, nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego, nie radzę, aby sugerować się prognozowaną pogodą i gromadzić mniej opału. 

Grzegorz Walijewski tłumaczy, że najbardziej precyzyjną pogodę synoptycy są w stanie podać dwie doby do przodu. Jeżeli chodzi o przedstawioną prognozę długoterminową to jej przewidywalność wynosi 40 procent. Prognoza tygodniowa sprawdza się w 70, 75 procentach. 

W przypadku prognozy długoterminowej to mówimy o pewnej tendencji. Średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. 

IMGW tłumaczy, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej nowoczesnych komputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych, często lokalnych, zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama