Reklama

Niszczycielski orkan Malik nad Polską! Jest pierwsza śmiertelna ofiara żywiołu! [MAPA, RADAR]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niszczycielski orkan Malik nad Polską! Jest pierwsza śmiertelna ofiara żywiołu! [MAPA, RADAR] - Zdjęcie główne

Nadciąga niszczycielski orkan Malik. Wiatr do 120 km/h, śnieżyce, niewykluczone burze

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda - Przed nami prawdopodobnie najbardziej dynamiczna doba pod względem zagrożenia wiatrowego w ostatnich kilku latach - alarmuje Grzegorz Zawiślak, znawca pogody. Na Polskę nadciąga niszczycielski orkan Malik, który będzie powodować liczne szkody. Taka pogoda to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi!

Grzegorz Zawiślak zasłynął jako łowca burz. Wiele razy udowodnił, że potrafi przewidzieć gwałtowne w skutkach zjawiska pogodowe. Tym razem ostrzega przed armagedonem, który czeka mieszkańców Polski, w tym również Podkarpacia, w ciągu najbliższej doby.

Niszczycielska wichura!

- Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że ciśnienie minimalne w kulminacyjnej fazie aktywności gwałtownego ośrodka niżowego obniży się w okolice 960 hPa, a między innymi nad Polskę, zostanie skierowana dynamiczna, mocno pogłębiona zatoka niżowa. Będzie ona na tyle intensywna, że objawi się wystąpieniem gwałtownych porywów wiatru o prędkości przekraczającej aż... 100-130 km/h - alarmuje Zawiślak.

Grafika: GFS - aktualna prognoza wiatrowa na noc z soboty na niedzielę oraz niedzielę.

Katastrofalna w skutkach wichura już w sobotę wkroczy do Polski z północnego - zachodu. Niszczycielskie porywy wiatru dotrą nad Podkarpacie już wczesnym rankiem, a ich kulminacja przewidywana jest w godzinach południowych w niedzielę (30 stycznia). 

Wiatr osiągać będzie siłę do 90 km/h, ale porywy wiatru, zwłaszcza podczas licznych konwekcji będą osiągać nawet 120 km/h. 

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotnie południe smsy do wszystkich mieszkańców Polski z ostrzeżeniem.

Tak silna wichura będzie prowadzić do katastrofalnych skutków. Spodziewajmy się uszkodzonych budynków, poszyć dachowych, połamanych drzew, przerw w dostawie prądu. Już teraz przygotujmy się na ten trudny czas. 

Śnieżyce i burze śnieżne

Grzegorz Zawiślak ostrzega, że "obok dużego lub bardzo dużego zagrożenia wiatrowego za sprawą istotnie zaostrzonego gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego, w zasięgu stref frontowych dojdzie do rozwoju konwekcji i związanych z nią komórek oraz pasm opadowo-burzowych".

To oznacza przelotne, ale bardzo intensywne opady mieszane deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu. Nie wykluczony jest także grad czy krupa śnieżna. Zjawiskom konwekcyjnym oprócz opadów atmosferycznych mogą towarzyszyć gwałtowne wyładowania atmosferyczne.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

- Musimy przygotować się na naprawdę groźną falę wiatrową stanowiącą zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia - ostrzega Grzegorz Zawiślak.

Zdaniem znawców pogody tak gwałtownej pogody nie było w Polsce od kilkudziesięciu lat. Niestety każda kolejna aktualizacja modeli meteorologicznych nie wskazuje na zmniejszenie siły orkanu Malik.

PIERWSZA OFIARA WICHURY

W niedzielę do godziny 7 rano strażacy interweniowali w całym kraju 4 tysiące razy, ale te dane na pewno będą się zmieniać. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Jak informuje na łamach RMF24 Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, w miejscowości Tłuczewo w pow. wejherowskim w woj. pomorskim na jadący samochód spadło drzewo. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna. W sumie w aucie były cztery osoby. 

RADAR ONLINE - PORYWY WIATRU

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy